Facebook Google+ Twitter

„Jeszcze nie gaszę świateł”. Poezja i proza Józefa Janczewskiego

Niedawno ukazała się kolejna, nowa książka Józefa Janczewskiego, nosząca tytuł „Jeszcze nie gaszę świateł”. Pod tym refleksyjnym tytułem skrywa się tylko mały wycinek twórczości tego pisarza, prozaika i poety.

Okładka książki. / Fot. Isabella DegenKolejny tomik poetycko-prozatorski nie jest z pewnością podsumowaniem twórczości pisarza, ale obrazem tego co najlepiej go charakteryzuje i wyróżnia. Janczewski potrafi zastosować dla różnych treści różne formy literackie. Jest autorem poruszającym się na wielopoziomowej płaszczyźnie poetyckiej. Pisze fraszki, limeryki, satyry, chętnie sięga po erotyk, sonet i haiku. Z reguły pisze wierszem białym, ale także trafiają mu się rymy, zwłaszcza gdy są to limeryki. Wspólną cechą jego tekstów jest to, iż maja charakterystyczny rytm i melodię.

Zarówno w prozie jak i w poezji autor posługuje się metaforami, balansuje lirycznie po przez poddawanie się nastrojowi chwili i miejsca. Zabawia się finezyjnie ulotnymi frazami wierszy, które są bogatym zbiorem mądrości, błyskotliwych myśli i mogą być aforyzmami.

Józef Janczewski żyje poezją i poezja żyje w nim, jest dla niego potrzebą taką jak chleb powszedni. Autor umie patrzeć poetycko na świat, lirycznie spogląda na przyrodę, na liść krążący w powietrzu i na ptaki eksmitowane z lasu. Wiele wierszy poświęcił właśnie naturze a w szczególności drzewom. W utworach związanych z przyrodą można poznać kunszt jego pisarstwa. W każdym wierszu, słońce zachodzi inaczej, a zwykły deszcz dzwoni zawsze inną melodią.

/ słucham słów liści, zamyślone szepczą/ na rozstajnych drogach pogubionym zabraknie drogowskazu/ eksmitowane ptaki szukają mieszkania/ rozczapierzony karcz/ woła o pomstę do nieba/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jego wiersze robią wrażenie :-) fajnie ze wydał nowa ksiazke, byc moze kiedyś ja przeczytam :)Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomity smak, wyczucia poezji w powietrzu na Twoim języku Isabello! Na pewno świat byłby lepszy i wrażliwszy na krzywdę ludzką, ale i na smak barokowy miłości, gdyby wszyscy tak czuli i myśleli o..Poezji słowa, jak w Twoim artykule. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałam szczęście poznać Pana Janczewskiego. Cieszę się, że wydał kolejną książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.