Facebook Google+ Twitter

„Jeszcze nie gaszę świateł”. Poezja i proza Józefa Janczewskiego

Niedawno ukazała się kolejna, nowa książka Józefa Janczewskiego, nosząca tytuł „Jeszcze nie gaszę świateł”. Pod tym refleksyjnym tytułem skrywa się tylko mały wycinek twórczości tego pisarza, prozaika i poety.

Okładka książki. / Fot. Isabella DegenKolejny tomik poetycko-prozatorski nie jest z pewnością podsumowaniem twórczości pisarza, ale obrazem tego co najlepiej go charakteryzuje i wyróżnia. Janczewski potrafi zastosować dla różnych treści różne formy literackie. Jest autorem poruszającym się na wielopoziomowej płaszczyźnie poetyckiej. Pisze fraszki, limeryki, satyry, chętnie sięga po erotyk, sonet i haiku. Z reguły pisze wierszem białym, ale także trafiają mu się rymy, zwłaszcza gdy są to limeryki. Wspólną cechą jego tekstów jest to, iż maja charakterystyczny rytm i melodię.

Zarówno w prozie jak i w poezji autor posługuje się metaforami, balansuje lirycznie po przez poddawanie się nastrojowi chwili i miejsca. Zabawia się finezyjnie ulotnymi frazami wierszy, które są bogatym zbiorem mądrości, błyskotliwych myśli i mogą być aforyzmami.

Józef Janczewski żyje poezją i poezja żyje w nim, jest dla niego potrzebą taką jak chleb powszedni. Autor umie patrzeć poetycko na świat, lirycznie spogląda na przyrodę, na liść krążący w powietrzu i na ptaki eksmitowane z lasu. Wiele wierszy poświęcił właśnie naturze a w szczególności drzewom. W utworach związanych z przyrodą można poznać kunszt jego pisarstwa. W każdym wierszu, słońce zachodzi inaczej, a zwykły deszcz dzwoni zawsze inną melodią.

/ słucham słów liści, zamyślone szepczą/ na rozstajnych drogach pogubionym zabraknie drogowskazu/ eksmitowane ptaki szukają mieszkania/ rozczapierzony karcz/ woła o pomstę do nieba/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jego wiersze robią wrażenie :-) fajnie ze wydał nowa ksiazke, byc moze kiedyś ja przeczytam :)Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomity smak, wyczucia poezji w powietrzu na Twoim języku Isabello! Na pewno świat byłby lepszy i wrażliwszy na krzywdę ludzką, ale i na smak barokowy miłości, gdyby wszyscy tak czuli i myśleli o..Poezji słowa, jak w Twoim artykule. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałam szczęście poznać Pana Janczewskiego. Cieszę się, że wydał kolejną książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.