Facebook Google+ Twitter

Jeszcze o emeryturach. Brak zaufania

Przeczytałem dzisiaj w serwie Wirtualna Polska ciekawy tekst zatytułowany "Wysokim emeryturom mówimy zdecydowane nie". Omówione w nim jest podejście Polaków do kwestii oszczędzania na przyszłe emerytury.

Zgodnie z danymi zawartymi w tym tekście 80 proc. badanych odpowiedziało, że trwająca rok debata nad kwestiami emerytalnymi nie spowodowała rozpoczęcia oszczędzania na starość. 75 proc. Polaków czeka na szerszy dialog społeczny na ten temat. Propozycjom podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia mówi "nie" 75 proc. kobiet i 65 proc. mężczyzn. Przez ostatni rok liczba osób, które robią coś poza wymaganym odkładaniem w ZUS i OFE, zwiększyła się o 8 proc. Większość nie wybrała produktów długookresowych, ale zwykłe konto bankowe, z którego pieniądze można wybrać w każdej chwili. 65,6 proc. ankietowanych uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na emeryturę są nieruchomości - czytamy w serwisie wp.pl.

Powyżej przedstawiłem fragmenty wymienionego na wstępie tekstu. Zmuszają one do szerszej analizy zjawiska. No bo dlaczego trwająca rok debata nad zmianami w systemie emerytalnym nie spowodowała oszczędzania na starość? Każdy pracujący przecież wypracowuje środki, płaci podatki i inne świadczenia i systemowo teoretycznie wypracowuje przez swoją karierę zawodową fundusze na swoją przyszłą emeryturę. Fundusze te są jednak poza jego zasięgiem i wypracowujący je nie dysponuje nimi. Potem dowiaduje się, że bieżące potrzeby budżetowe wymagały użycia tych funduszy no i kasa jest pusta, a trzeba ją koniecznie jakoś przecież zapełnić bo inaczej będzie katastrofa. Brak odpowiedzialnych za to co się stało a proponuje się kolejne rozwiązania, jak się nie uda znowu będzie brak odpowiedzialnych. Ludzie oczekują także prawdziwego dialogu społecznego, który niestety pozostaje tylko w sferze medialnych deklaracji. W takiej sytuacji zaufanie społeczeństwa do decyzji organów władzy, w zakresie systemu emerytalnego, spada do wielkości bardzo niskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zdzich
  • Zdzich
  • 12.04.2012 19:11

Tusk dawno powinien być wykopany z polityki i zająć się kopaniem piłki w drużynie trampkarzy dziwie się wyborcom że głosowali na takiego tępaka ,jakie ON z Komorowskim mają poczucie solidarności z narodem i w jego imieniu podejmują decyzje,czym się różną od komunistów

Komentarz został ukrytyrozwiń
kicia
  • kicia
  • 17.02.2012 16:53

Oszczędzanie? A z czego? Ludzie cieszą się, jeśli im wystarczy na opłacenie rachunków i kaszankę!Nie ma mowy o odkładaniu czegokolwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bronisław Wieniec
  • Bronisław Wieniec
  • 16.02.2012 18:20

Ludzie powtarzaja często to co słysza w mediach, ale tak naprawdę w nic nie wierzą i swoje robią

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.