Facebook Google+ Twitter

„Jeszcze Polska nie zginęła…". Ale czy nie zginie?

Jak wielu Polaków jest dumnych ze swego pochodzenia? Czy gdyby dziś wybuchła wojna, znaleźliby się tacy, którzy za Polskę będą chcieli przelać krew?

 / Fot. .Z całą pewnością minęły czasy, kiedy „Bóg, honor i ojczyzna” były podstawowymi wartościami każdego człowieka.

Bóg? Dzisiaj nie ma czasu na Boga.
W tygodniu jest praca, dzieci, niecierpiące zwłoki sprawy; w weekendy są kluby, puby i galerie handlowe. A w każdej innej, wolnej chwili Internet i portale społecznościowe. Według statystyk, blisko 90 proc. Polaków deklaruje wyznanie katolickie. Dlaczego? Dlatego, że tak jest od zawsze – dziecko trzeba ochrzcić, później nauczyć „paciorka”, następnie wysłać do Pierwszej Komunii, bierzmowania. Ślub też trzeba wziąć w kościele – w białej sukni lub eleganckim garniturze. Święta Bożego Narodzenia? W większości domów są wielką radością. Z narodzenia Jezusa? Skądże! Ze smakołyków na stole, prezentów i „wolnego” w pracy.

Księża biją na alarm, że coraz mniej wiernych uczęszcza na msze, przystępuje do spowiedzi i komunii świętej. Na pewno jest w tym trochę winy kleru, który swoją postawą i zachowaniem zniechęca ludzi do gromadzenia się w kościołach.
Ale tempo życia, cyfryzacja świata i wszechobecna konsumpcja, najzwyczajniej odciągają nas od wiary.

Honor – dzisiaj każdy powie, że jest honorowy.
Tylko od słów, do czynów jest zazwyczaj daleko. Bo jak można mówić o honorze, gdy się obiecuje przed wyborami „złote góry”, a później robi się coś zupełnie innego? A, że przykład idzie z góry, nasze społeczeństwo też nie jest honorowe. Zabójstwa, oszustwa, afery…Chyba trochę się zachłysnęliśmy wolnością!

Ojczyzna. Piękne słowo – brzmi dumnie.
Podobnie jak „jestem Polakiem”. Tylko, kiedy mamy czas na to, by zastanowić się, co tak naprawdę znaczy bycie Polakiem. Dla zdecydowanej większości społeczeństwa, to tylko pretekst do narzekań, jak się niedobrze tu żyje. Bo politycy kłamią, bo pensje niskie, bo pracy nie ma...

Czy za taką Polskę – w której, według wielu ludzi nie da się żyć – byłby sens przelewać krew? Pewnie nie, zawsze można wyemigrować i żyć dostatnio. A, że trzeba będzie się porozumiewać w innym języku? Nie szkodzi! I tak właściwie robimy to na co dzień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.