Facebook Google+ Twitter

Jeszcze w tym roku powstanie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny

Decyzję o powołaniu w tym roku Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego podjął zarząd województwa podkarpackiego. Powstanie jednego, silnego ośrodka ma pomóc racjonalnie zarządzać sprzętem i kadrą.

Obecnie na Podkarpaciu działają dwa ośrodki onkologiczne: w Brzozowie i Rzeszowie. Nowy ośrodek powstanie na bazie ośrodka działającego w Brzozowie. Pozwoli to w racjonalny sposób zarządzać sprzętem i kadrą medyczną.

- Starosta brzozowski zwrócił się do nas z wnioskiem o dotację w wysokości 10 mln zł na rozwój szpitala w Brzozowie. Inwestycja warta w sumie 22 mln zł ma podnieść standard leczenia onkologicznego. Przekażemy te pieniądze samorządowi, ale będziemy chcieli przejąć oddział onkologiczny - mówił Mirosław Karapyta podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił marszałek województwa, inwestycja ma być początkiem budowy jednego, silnego ośrodka onkologicznego w regionie, ale nie oznacza to, że centrum onkologiczne w Rzeszowie zostanie zlikwidowane.

W ramach Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego utworzony byłby również oddział dla dzieci, którego do tej pory nie było w województwie.

Jan Gawełko, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej, przypuszcza, że problem chorób onkologicznych w województwie podkarpackim będzie się powiększał.

- W 2008 r. było na Podkarpaciu ponad 7,2 tys. zachorowań na nowotwory. Prognozujemy, że w ciągu 10 lat liczba ta wzrośnie o 1/4, czyli będzie wynosić ok. 9 tys. zachorowań - skomentował.

Z kolei wicestarosta powiatu brzozowskiego, Jacek Draguła, powiedział, że dotychczas nikt z urzędu marszałkowskiego nie rozmawiał z władzami powiatu na temat przejęcia oddziału onkologicznego. Zaznaczył, że przejęcie przez zarząd województwa tylko jednego oddziału będzie trudne, gdyż sprzęt z onkologii wykorzystywany jest też przez inne oddziały.
Ponadto, na przejęcie oddziału przez urząd marszałkowski musi się zgodzić rada powiatu.

- Jaką decyzję rada podejmie, trudno przewidzieć. Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale najpierw ktoś musi chcieć z nami rozmawiać. - dodał Draguła.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mądre zarządzanie, ponieważ w przyszłości będzie zasadne wprowadzanie coraz to bardziej nowoczesnych urządzeń. A wiemy, że nowości nie są tanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.