Facebook Google+ Twitter

Jeszcze więcej żołnierzy do Afganistanu

Brytyjski premier Gordon Brown apeluje o przyjęcie nowej strategii wojennej dzięki, której do Afganistanu trafi ponad 5 tys. żołnierzy. Pośród nich będzie prawdopodobnie 600 Polaków.

Afganistan / Fot. http://wyborcza.pl/1,75248,7250739,Europa_ma_wyslac_do_Afganistanu_5_tys__zolnierzy.htmlNowa strategia, która zakłada przekazanie większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Afganistanie miejscowej policji i wojsku, została zaprezentowana brytyjskiej opinii publicznej przez premiera Browna na antenie radia BBC. Samo przekazanie, które jest krokiem do usamodzielnienia się państwa afgańskiej, paradoksalnie wymaga wysłania kolejnego europejskiego kontyngentu.

Afgańskie wojsko jest słabo wyszkolone, a policja albo skorumpowana, albo podejrzewana o współpracę z talibami. Nowe siły mają zająć się szkoleniem nowych sił bezpieczeństwa i być motorem przemian w policji. Aby tego dokonać potrzeba około 5 tys. żołnierzy. Stąd apel Browna.

"Będę zabiegał w Europie i poza nią o wsparcie dla nowej strategii w Afganistanie. Proszę o pomoc i sądzę, że dostaniemy dodatkowe 5 tys. żołnierzy z NATO i z poza organizacji. Wielka Brytania też się dołoży" - zapowiadał na antenie radia brytyjski premier. Wiadomo już, że angielskie siły będą składały się z około 500 żołnierzy. Niemcy także zapowiedzieli powiększenie swojego kontyngentu o kolejne 120-150 osób. Niektórzy już pojechali, zajmują się oni jednak tylko pomocą humanitarną.

Cała operacja ma potrwać do 2015 r. na kiedy przewiduje się usamodzielnienie afgańskiej armii i policji w stopniu na tyle gwarantującym Afgańczykom bezpieczeństwo, że siły NATO będą mogły się wycofać. Eksperci twierdzą jednak, że są to bardzo optymistyczne przewidywania.

Spekulacje, że polskie wzmocnienie wyniesie około 600 żołnierzy nie znalazły jeszcze rządowego potwierdzenia.


----
wyborcza.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,7252310,_Afganczykom_nie_potrzeba_wiecej_obcych_wojsk_.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.