Facebook Google+ Twitter

Jeż Jerzy: The Movie - to brzmi groźnie!

To była pierwsza myśl jaka nasunęła mi się po przeczytaniu informacji o rozpoczęciu produkcji filmu z Jeżem w roli głównej. Jeż Jerzy jest postacią, której polskim fanom komiksów nie trzeba przedstawiać.

mat. prasowe / Fot. www.jezjerzy.plJeż w tym roku skończy 12 lat. Po raz pierwszy komiks autorstwa Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka pojawił się na łamach nieistniejącego już miesięcznika Ślizg. Ślizg był czasopismem poświęconym skateboardingowi stąd charakterystyczna dla postaci Jeża deskorolka i czapka z daszkiem. Początkowo Jeż był monochromatyczny, dopiero z czasem nabrał kolorków, aż w doczekał się swojego pierwszego pełnometrażowego albumu pt. „Egzorcysta”. Co ciekawe Jeż przeżył w swoim życiu ciężką chorobę psychiczną. Kilka lat temu zapadł na rozdwojenie jaźni. Komiksy z jego przygodami ukazywały się jednocześnie w Ślizgu i Świerszczyku.

Jak wiadomo profil typowego czytelnika tych magazynów nie pokrywa się - jednocześnie mogliśmy śledzić przygody Jeża Jerzego alkoholika, palącego nałogowo papierosy, klnącego jak szewc i jego ugrzecznionej "świerszczykowej" wersji. Po kilku latach egzystencji świat Jerzego wyklarował się na tyle dobrze, aby móc przedstawić pokrótce jego wrogów i przyjaciół. Do grona pierwszych należy zaliczyć w pierwszej kolejności wszelkich dresiarzy, a szczególnie dwie wybitne jednostki Zombie i El Dresso. Drugim wrogo nastawionym do biednego Jeża duetem są Stefan i Zenek - honorowi członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. Nie z samymi wrogami Jeż żyje, dlatego autorzy wyposażyli Jerzego w kilku przyjaciół. Najlepszym z nich jest Ksiądz Egzorcysta, który… jak z nazwy wynika jest egzorcystą. Drugą dobrą duszą Jeża jest Yola - mężatka, która oprócz wymawiania "Y" zamiast "J" znana z fizycznego pociągu do naszego kolczastego bohatera.

Taka brzmi krótka historia Jerzego Jeża. Ta spokojna i sielankowa egzystencja bohatera albumów komiksowych została jednak przerwana. Twórcy komiksu niedawno ogłosili, że powstanie animowana ekranizacja przygód jednej z bardziej oryginalnych postaci polskiego komiksu. Film będzie pełnometrażową produkcją, która w zamyśle twórców ma trwać około 80 minut. Za fabułę i scenariusz odpowiada sam Rafała Skarżycki, a więc fani mogą spać spokojnie. Niestety, nawet ogólnikowy zarys fabuły nie jest znany. Wiadomo tylko, że będzie to zupełnie nowa przygoda Jerzego. Obok dobrze znanych bohaterów z albumów mają pojawić się postaci wymyślone na potrzeby filmu, a cała historia ma mieć uniwersalny przekaz, zrozumiały także poza granicami naszego kraju.

Oczywiście ogrom pracy grafika, jaki towarzyszy pracy przy filmie animowanym, nie mógł spocząć wyłącznie na Tomaszu Leśniaku, który zresztą wolał zająć się bardziej pracą reżysera. Po oficjalnym skierowaniu filmu do realizacji w zespole pojawił się Kamil Kochański oraz Olaf Ciszak. Artyści w obecnej fazie produkcji są odpowiedzialni za storyboard. Kilka z nich doczekało się na początku roku prezentacji w internecie. Nad filmem pracują jeszcze dwie osoby. Są to Kuba Tarkowski i Wojtek Wawszczyk, którzy są już doświadczonymi animatorami. Wawszczyk pracował m.in. przy produkcji takich filmów, jak Ja Robot i Aeon Flux. Cała ekipa pracuje pod egidą studia Paisa Films, którego założycielem jest Maciej Ślesicki. Jak dotąd studio znane jest głównie z realizacji nagrodzonego m.in. na festiwalu w Gdyni „Rezerwatu”.

Niedawno w sieci pojawiły się informacje na temat uczestnictwa Mari Peszek i Macieja Maleńczuka w dubingowaniu postaci. Nie wiadomo pod jakich bohaterów mieliby podłożyć głos. Pewniejsze jest to, że za soundtrack ma odpowiadać grupa Pogodno. Zaangażowanie tych artystów w pracę nad Jeżem może napawać tylko i wyłącznie optymizmem, choć mam nadzieje, że Jerzy nie będzie przemawiał głosem byłego Pudelsa.

Jeż Jerzy: The Movie nie ma być zwyczajną animacją. Autorzy chcąc połączyć w zgrabną całość techniki animacji 2D i 3D, a więc film o Jeżu będzie swoistym novum na naszym polskim podwórku. Fakt ten w połączeniu z zapowiedziami Tomasza Leśniaka o tym, iż Jeż Jerzy: The Movie będzie małą zabawą z konwencją sprawia, że z niecierpliwością będę czekał na finalny efekt prac. Premiera filmu wstępnie planowana jest na 2010 rok. Chyba nie trzeba dodawać, że nie będzie to bajka dla dzieci:)


Kilka adresów dla ciekawskich:

Strona Jeża Jerzego

Oficialny blog filmu z zapowiedziąBlog Olafa Ciszaka

Blog Kamila Kochańskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

:))+ To będzie na pewno wydarzenie nie tylko artystyczne. Wielkie dzięki za informację. Gdyby nie Pana artykuł błądziłbym niczym dziecko we mgle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już się nie mogę doczekać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.