Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28880 miejsce

"Jeżdżę w kasku! Jeżdżę bez kasku!" Poseł Joanna Skrzydlewska wybiera to pierwsze

Joanna Skrzydlewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, przed wakacjami zorganizowała akcję "Jedź z głową... w kasku". Rozdała dzieciom z województwa łódzkiego prawie 800 kasków rowerowych. Bo jest przekonana, że warto.

 / Fot. Biuro poselskie Joanny SkrzydlewskiejPani poseł, zorganizowała Pani akcję "Jedź z głową... w kasku"; skąd zainteresowanie tą sprawą?
- Na drogach dochodzi do zbyt wielu wypadków z udziałem dzieci, w ubiegłym roku było ich ponad 4 tysiące Ponad sto dzieci zginęło, a niemal 5 tysięcy odniosło obrażenia. Przerażające statystyki. Aby to zmienić musimy kłaść nacisk m.in. na edukację z zakresu zasad ruchu drogowego. A jazda w kaskach ochronnych jest jednym z elementów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uważam, że taką edukację powinniśmy zaczynać jak najwcześniej. Wypracowanie pożądanych nawyków u dzieci to rzecz szalenie istotna.

Kto uczestniczył w tym projekcie?
- Do udziału zaprosiłam szesnastoosobowe grupy trzecioklasistów, wytypowane przez dyrektorów 31 szkół z terenu całego województwa łódzkiego - dwóch skierniewickich szkół podstawowych, szkół podstawowych nr 1, 2 i 3 w Głownie, trzecioklasistów, z trzech zduńskowolskich szkół podstawowych SP 2, SP 6 i SP 7, a także dzieci z Łowicza, Rossoszycy i Radomska. Na koniec uczniowie uczestniczący w zajęciach otrzymali bezpłatnie kaski rowerowe.

Jazda w kasku jest trendy wśród dzieci? A może w kaskach jeżdżą mięczaki, bo mama kazała...
- Ależ skąd. Noszenie kasków to oznaka profesjonalizmu i dużej odpowiedzialności za własne zdrowie. Musimy tylko przekonać do tego innych.

Jeżdżę w kasku! Jeżdżę bez kasku! Akcja informacyjna Wiadomości24Czy mogła Pani liczyć na czyjeś wsparcie?
- Akcja „Jedź z głową… w kasku” zorganizowana została wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi. W ramach akcji odbywały się zajęcia edukacyjne z dziećmi. Prelekcje dotyczące bezpiecznej jazdy na rowerze i ogólnych zasad ruchu drogowego prowadzili funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KW Policji w Łodzi.

Próbowała też Pani przekonać do tej idei dzieci i ich rodziców podczas wyścigu rowerowego zorganizowanego przez łódzki Express Ilustrowany.
- Tak. Wspieranie i propagowanie takich imprez dla najmłodszych leży mi na sercu, tym bardziej, że akcja miała na celu uświadomienie dzieciom, a także rodzicom jak ważne jest odpowiednie wyposażenie małego rowerzysty w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa.

Redakcja Expressu Ilustrowanego już po raz 16. zorganizowała zawody kolarskie dla dzieci. W rywalizacji wzięły udział dzieciaki w wieku od 5 do 10 lat. Oczywiście każde z nich, podczas wyścigu, było wyposażone w kask rowerowy, który wręczałam osobiście każdemu maluchowi. Ufundowałam specjalnie na tę okazję 300 kasków rowerowych.

Udało się?
- Świetnie się wszyscy bawiliśmy.

Ale na tym chyba nie koniec?
- Żeby program mógł przynieść widoczne rezultaty, choćby w postaci zmiany statystyki wypadkowej, zdecydowałam się na jego długofalową realizację. Planuję akcję kontynuować i rozwijać, mam już nawet kilka nowych pomysłów.

Jakich?
- Wszyscy uczestnicy wyścigu, a także dzieci ze szkół, mogą wziąć udział w konkursie na najciekawsze zdjęcie z wakacji w kasku rowerowym.
Mam zamiar kreować modę na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Gorąco do tego zachęcam. Jesienią chciałabym też spotkać się z łódzkimi organizacjami zrzeszającymi rowerzystów, to z nimi chcę współdziałać.


Masa Krytyczna: kask niewiele daje

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.