Facebook Google+ Twitter

"Jeżdżę w kasku. Jeżdżę bez kasku". WSPR: kask zmiażdżony, głowa cała

- Wielokrotnie jeździliśmy do wypadków, w których kaski rowerzystów były zmiażdżone, natomiast ich głowy całe - mówi dla Wiadomosci24 Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Sonda

Czy miałeś kiedyś wypadek na rowerze?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. EPA/IAN LANGSDONWedług danych stołecznej policji, w tym roku rowerzyści byli sprawcami 17 wypadków, w których rannych zostało 19 osób. W sumie, uczestniczyli oni w 36 wypadkach, w których rannych zostało 38 osób, a jedna zginęła.

Czytaj też: Poseł Joanna Skrzydlewska namawia do noszenia kasków


- Rowerzyści rzadko mają kaski. W polskim prawie nie ma jednak obowiązku ich noszenia. Inaczej sprawa ma się z dziećmi. Bardzo często widzimy na drogach rodziny, w których najmłodsi są zabezpieczeni. Moim zdaniem kaski powinny być obowiązkowe, bo poprawiają bezpieczeństwo, a szczególnie chronią głowę, w sytuacji, gdy uderza ona o beton - stwierdza J. Radwańska z krakowskiej "drogówki".

O komentarz poprosiliśmy również rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Marka Niemirskiego. - Mamy dużo wezwań do wypadków rowerzystów. Cykliści najczęściej mają "tylko" stłuczenia, złamania, otarcia. Jednak moim zdaniem rowerzyści powinni jeździć w kaskach. Przy wszelkiego rodzaju uderzeniach ma to wielkie znaczenie. Mieliśmy wielokrotnie zdarzenia, że jeździliśmy do wypadków, w których kaski rowerzystów były zmiażdżone, natomiast ich głowy całe - wspomina Niemirski.

Czytaj też: Nowa akcja W24 "Jeżdżę w kasku. Jeżdżę bez kasku"


Warszawska Masa Krytyczna pozostawia rowerzystom wolny wybór w sprawie noszenia kasków. Jednak zwraca też uwagę na sytuacje, w których powinny znaleźć się one na naszej głowie. - Na pewno kaski są przydatne podczas jazdy w trudnym terenie, na zawodach sportowych czy u osób które nie jeżdżą na rowerze wystarczająco dobrze".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

@Warszawiak
Co kolwiek dziwne poglądy na przedstawiony temat , pozwolę zgodzić się z opinią Oświecony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 26.07.2011 19:01

Prosiłbym o nie spoufalanie się...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 26.07.2011 16:47

@Warszawiak
Ty daj ten swój mózg do przenicowania może ci się poprawi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 26.07.2011 16:28

Cytuję: " (na liczniku było dobrze ponad 45km/h)" - no jak ktoś tak pędzi, to owszem zdecydowanie powinien kask zakładać, ale jak się jeździ tempem spacerowym, a na widok psa zsiada i czeka aż się odczepi, to takich problemów się nie ma.
Co to w ogóle za pomysł - uciekać przed psem na rowerze? :D Przecież one biegają dużo szybciej niż jeździ przeciętny rowerzysta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.