Facebook Google+ Twitter

Jeździsz rowerem? Szanuj siebie i innych. Taryfikator mandatów

Nie tylko użytkownicy czterech kółek mają taryfikator mandatów określających ile i za co. Podobne regulacje obowiązują rowerzystów. Pijany rowerzysta nie trafi do więzienia.

 / Fot. Kodeks drogowyDla własnego bezpieczeństwa - i nie tylko, rowerzyści powinni podobnie jak kierowcy samochodów, dbać o sprawność roweru i jego prawidłowe wyposażenie.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest równie istotne jak u kierujących samochodami.

Od zmierzchu do świtu oraz w tunelach rowerzyści powinni używać świateł.

Rower powinien być wyposażony z przodu w jedno światło pozycyjne (białe lub żółte). Z tyłu dwa czerwone odblaskowe oraz pozycyjne. Światło odblaskowe nie może mieć kształtu trójkąta, pozycyjne może być światłem pulsacyjnym.

Każdy rower musi posiadać co najmniej jeden sprawny hamulec
oraz urządzenie ostrzegawcze, np. dzwonek. Nie może być to jednak urządzenie o przeraźliwym dźwięku. Brak wymienionego wyposażenia to narażenie się na upomnienie, najczęściej jednak policja karze mandatem w wysokości 50 zł.

Rowerzysta w drodze wyjątku może korzystać z chodnika: podczas jazdy z dzieckiem do lat dziesięciu, podczas bardzo złej pogody, chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50km/godz., brakuje drogi dla rowerzystów.

Warto również przypomnieć o nowelizacji postępowania karnego w stosunku do osób w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego poruszających się po drodze publicznej.

Działania podjęte przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta mają doprowadzić do zmiany kwalifikacji czynu z przestępstwa na wykroczenie. W efekcie takie osoby nie będą trafiały do zakładów karnych.

W chwili obecnej w zakładach karnych przebywa około 5,5 tys. osób skazanych za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.