Facebook Google+ Twitter

Jezioro Wostok. Nauka na tropie wielkich odkryć

Od dawien dawna człowiek fascynował się kosmosem i wszechświatem. Odkąd ruszyły w kosmos rakiety i specjalne pojazdy, amerykańskie i radzieckie, świat i wszechświat stały się nam bliższe. Ale naukowcy wciąż mają wiele zagadek do odkrycia na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej.

Sonda

Co naukowcy znajdą w jeziorze Wostok?

 / Fot. w24Człowiek, od kilkudziesięciu lat eksploruje kosmos i szerokie przestrzenie wszechświata, a nie zdołał jeszcze poznać wszystkich tajemnic drzemiących najbliżej nas - na Ziemi. Przed kilkoma dniami, po 30 latach żmudnych wierceń, naukowcom rosyjskim udało się dotrzeć do powierzchni tajemniczego jeziora, ukrytego pod 4-kilometrową warstwą wiecznego lodu Antarktydy. "To wielki przełom" – pisze gazeta.pl. To mityczne jezioro, zwane z rosyjskiego Wostok (Wschód), jest według naukowców największym słodkowodnym zbiornikiem w Antarktyce. Jego woda, w stanie niezmienionym i nietkniętym przez człowieka, może mieć ponad milion lat.

 / Fot. PAP/EPA/ARCTIC AND ANTARCTIC RESEARCH INSTITUTE PRESSRosjanie zaczynali wiercić w rejonie jeziora Wostok w latach 70. XX wieku. Wtedy nie mieli pojęcia, co jest w głębi lodu, pod nimi. Tym bardziej nie mogli przypuszczać, że może tam być pod lodem ogromne słodkowodne jezioro. Dziś wiadomo, że Wostok jest największym zbiornikiem słodkiej wody, spośród 145 znajdujących się pod powierzchnią Antarktyki, jezior. W dodatku, słodkiej wody, od miliona lat niezmienionej i nieznanej przez człowieka, powstałej w czasie, gdy nie było jeszcze na świecie nawet naszych przodków.

Dopiero kilkanaście lat temu Amerykanie, metodą badań satelitarnych, ujawnili, że w miejscu wierceń ekipy rosyjskiej jest wielkie jezioro. Dokładniej o tym jeziorze dowiedział się świat naukowy dopiero w 1996 roku, kiedy wykonano serię badań techniką radarową, robiąc zdjęcia lotnicze i satelitarne. Odkrycie jeziora Wostok z powietrza i za pomocą wierceń naukowcy określają mianem jednego z "głównych współczesnych dokonań geograficznych".

Anonimowy rosyjski naukowiec mówi agencji RIA Novosti, że dowiercenie się do zbiornika wodnego, ukrytego 4 km pod powłoką lądolodu, czytamy w tokfm.pl, było bezprecedensowe. Bo nikt nigdy wcześniej nie próbował przewiercić się na tak wielką głębokość w pokrywie lodowej, z zachowaniem największych ostrożności technicznych, w tym niemal sterylnych i przy żadnym innym projekcie geologicznym nie podjęto (z braku potrzeby) takiej precyzji wierceń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

~
  • ~
  • 13.02.2012 09:50

Hollywood -zaspał ? Dlaczego nie ma jeszcze filmu o dzielnych amerykanach ratujących ziemie przed kolejnym armagedonem??? No chyba że wyślemy tam Pingwiny z Madagaskaru ... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
LilioGłowy
  • LilioGłowy
  • 11.02.2012 04:56

http://www.aari.aq/default_en.html
Takie nie ciekawe zdjęcia, dowiercili się...

Komentarz został ukrytyrozwiń
wrózbita
  • wrózbita
  • 10.02.2012 22:43

Puszka Pandory zostanie wkrótce otwarta .... żegnajcie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.