Facebook Google+ Twitter

Język a kultura życia publicznego

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-07-22 12:02

Każdy, kto zabiera głos w publicznej dyskusji, korzysta z dobrodziejstw demokracji. Wyrażając swoją opinię na szerokim forum korzystamy z wolności słowa, którą to wolność przyniosła nam demokracja ponad 20 lat temu.

Wolność słowa nie oznacza wszakże mówienia wszystkiego i o wszystkim. Każde prawo wiąże się z pewnymi obowiązkami. Prawo do wolności słowa zobowiązuje nas do zachowania kultury języka. Czyż nie przebywamy chętnie wśród osób, które na co dzień operują poprawną, niekoniecznie literacką polszczyzną? Dobrze, jeśli język, którym się posługujemy, jest stonowany i tak dobrany, by nie był przeszkodą w jego odbiorze. Inaczej wyrażamy swoje myśli przelewając je na papier, czy tworząc w internecie; inaczej artykułujemy słowa kierując je do dużej grupy słuchaczy, w mniejszym gronie osób znajomych, czy przyjaciół możemy już sobie pozwolić na pewne utarte skróty myślowe.

Rozmówca, który operuje ciepłym i serdecznym językiem tworzy wokół siebie atmosferę spokoju i harmonię. Istotne jest jasne wyrażanie swoich myśli. Poziom zaś naszego języka powinien być adekwatny do grona odbiorców.

Wolność słowa to obowiązek zachowania kultury w dyskusji publicznej

Bez wyjątku wszyscy uczymy się korzystać z przywilejów demokracji. Nauka odbywa się na wielu płaszczyznach. Wiele wynosimy z domów rodzinnych, szkoła kształtuje nas na swój sposób a jeszcze inaczej korzystamy obserwując lub czytając dyskusje w środkach masowego przekazu.

Jakże często chciałoby się zapytać rozmówców, gdzie uczyli się naszego języka ojczystego i jak do tego się przykładali w młodości. Ale nie tylko o to zapytać. Równie istotna jest sama kultura debaty publicznej, a ta jest jednym z wykładników kultury osobistej rozmówców.
Niezwykle ważna w dyskusji jest umiejętność słuchania rozmówcy. Świadczy ona o szacunku dla naszego interlokutora. Odbiór takiej rozmowy jest z natury przyjazny dla słuchających i pozostałych uczestników dyskursu.

Nie mniej ważna jest zasada niezbaczania z tematu. Często zdarza nam się być świadkiem dyskusji na konkretny temat, by pod jej koniec koniec nie pamiętać, co było głównym wątkiem.
Zataczanie kręgów, wracanie do prehistorii i poruszanie tematów nieistotnych dla omawianego problemu są jakże częstym grzechem naszych publicznych rozmów.

Przede wszystkim - siła argumentów

Kultura debaty publicznej wymaga od jej uczestników szacunku nie tylko dla rozmówcy, ale też i dla jego poglądów. Nie powinno się dyskutować o poglądach naszych adwersarzy, lecz prowadzić dyskusję używając argumentów na poparcie głoszonych tez. Siła argumentów ma moc przekonującą, co w efekcie może prowadzić do zmiany poglądów u naszych adwersarzy.
Lecz nam nie chodzi o zmianę poglądów, a bardziej o przekonanie do naszych racji. A to można osiągnąć przy zachowaniu zasady siły argumentów.

Źle jest odbierane, szczególnie kiedy czynimy to publicznie, gdy za wszelką cenę staramy się wykazać naszą wyższość lub wręcz ośmieszyć naszego rozmówcę. Dokopywanie przeciwnikowi politycznemu i czerpanie z tego nieukrywanej radości to główna bolączka naszego życia publicznego. Stawia to "dokopującego" w złym świetle, chociaż w środowiskach populistycznych odbierane jest pozytywnie.

Ale kultura polityczna i wyrobienie polityczne, to temat na następna rozprawkę.
Należałoby sobie życzyć, aby nasz portal internetowy stanowił wzór do naśladowania w debatach politycznych, szczególnie wśród parlamentarzystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.08.2010 21:24

Panie Kazimierzu, czy Pan za dużo nie wymaga od ludzi? Powiem słowami sąsiada "nie po to k...tyle lat musiałem uważać co mówię , żebym teraz miał milczeć, teraz to chamy dowiedzą się co o nich myślę".Kultura dyskusji, siła argumentów to takie nie na czasie, mało popularne. To dobrze że jest Pan takim optymistą i niech Pan dalej drąży temat, kto wie:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kultura życia i języka w naszym społeczeństwie, to niestety tylko pobożne życzenia. Zbyt piękne, by było prawdziwe... Za optymizm 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.08.2010 20:53

Jak każdy aktywny fizycznie dbam również o rozwój intelektualny, poszerzam horyzonty, wiecznie się uczę i zdobywam nowe zawody i specjalności. Nie Inaczej postępujesz zapewne Ryszardzie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus dla człowieka, który się obraca w kręgach ludzi chcących podreperować swoją sprawność fizyczną. Kazimierzu, jak wynika z tekstu wyżej - dbasz także o inne sprawności...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.07.2010 18:45

Dziękuję za oceny i zrozumienie intencji artykułu.
Polecam mój najnowszy artykuł traktujący o społeczeństwie obywatelskim, powinien wkrótce ukazać się na W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście *5, bo tylko tyle można :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie pierwszy to na w24 artykuł nawołujący o zachowanie kultury dyskusji.
Nie pierwszy, który wskazuje na zasadę merytorycznego komentowania.
Dość powszechnym jest tu stosowanie nie siły argumentacji, a argumentów
siły, którymi są "wycieczki osobiste", uwłaczanie godności, pomawianie,
używanie języka nienawiści w stosunku do interlekutora.
Nasze teksty i komentarze czyta wiele osób spoza userów i to powinno nam uświadomić,
że choć może poszczególni autorzy nie są identyfikowani z nazwiska, to tytuł gazety
jak najbardziej.
Nie chciałabym byc członkiem społeczności zbliżonej do stylu bulwarówek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.07.2010 15:14

Panie Krzysztofie, kropla drąży skałę.
Ignorowanie braku obycia i kultury, usuwanie chamskich komentarzy - to jest początek drogi dziennikarza W24.
A tak na marginesie - proszę zwrócić uwagę na zainteresowanie tematyką. Napisany przedwczoraj artykuł o krzyżu na placu
wywołał prawdziwą burzę i sporo komentarzy, wejść ponad 500, a ten artykuł czytają nieliczni, Pana komentarz, jako znawcy i propagatora kultury jest pierwszym.
Dzięki za ocenę, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kultura dyskusji? Kultura życia publicznego? Chyba jest pan zbyt niepoprawnym optymistą, jeśli wierzy Pan, że jest to możliwe w naszym społeczeństwie? Ale, oczywiście, tezy Pańskiego artykułu są jak najbardziej słuszne. *****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.