Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13859 miejsce

Język Puszkina wraca do Polski

Rosyjski po latach niechęci ze strony Polaków, obecnie staje się coraz bardziej popularny. Uczą się go dorośli i młodzież. Coraz więcej firm zaczyna inwestować na wschodnich rynkach, rośnie zapotrzebowanie na ludzi znających język rosyjski. Odpowiedzią na potrzeby rynku może się stać dwujęzyczna polsko - rosyjska klasa powstająca w jednym z liceów w Warszawie.

Rosyjskie litery / Fot. sceen ze strony http://commons.wikimedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wnaJuż we wrześniu tego roku, w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie, zostanie utworzona dwujęzyczna klasa polsko - rosyjska. Nauka w niej trwać będzie cztery lata. Pierwsza klasa to tzw. rok wstępny, w trakcie którego uczniowie przez osiemnaście godzin w tygodniu będą poznawać i doskonalić znajomość rosyjskiego. Będzie to przygotowanie do przedmiotów (między innymi, fizyki i matematyki) prowadzonych w tym języku. - Śledząc losy naszych absolwentów zauważyliśmy, że coraz więcej osób pracuje w Rosji i krajach byłego bloku socjalistycznego. Pracownicy znający język rosyjski są coraz bardziej pożądani na rynku pracy, dlatego postanowiliśmy zaryzykować i wprowadzić w szkole nowy projekt - twierdzi Olimpia Gnatowska - Kobylińska, nauczycielka języka rosyjskiego. - Po konsultacji z kadrą pedagogiczną doszliśmy do wniosku, że nasza oferta edukacyjna będzie odpowiadać na zapotrzebowanie dzisiejszego rynku pracy. Język rosyjski z wykształceniem kierunkowym i językiem angielskim zagwarantuje naszym absolwentom dobry start - dodaje.

Jaka jest prawda?


Jeśli jednak przypatrzeć się danym związanym z nauczaniem rosyjskiego w szkołach, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tego języka jako przedmiotu obowiązkowego w Polsce uczyło się 363,96 tysięcy osób w 2005 roku, a w 2006 już o 50 tysięcy mniej, czyli 313 tysięcy. Rosyjski, w porównaniu z niemieckim czy angielskim, cieszy się o wiele mniejszym zainteresowaniem szkół. W 2006 roku angielski był przedmiotem obowiązkowym w 65,9 proc. szkół, niemiecki w 33,6 proc., a rosyjski zaledwie w 5,5 proc. Na 792 899 nauczycieli zatrudnionych w Polsce 4 490 to osoby uczące języka rosyjskiego.

Jednak według dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie Igora Tietieriewa rosyjski naprawdę wraca do łask. - Prowadzimy kursy języka rosyjskiego w Warszawie oraz organizujemy szkoły językowe w Moskwie, w Instytucie Aleksandra Puszkina. W Polsce podczas każdego semestru na zajęcia zapisuje się około 150 osób, a w tym roku na wakacje do Rosji (połączone z nauką języka) wyjeżdża 270 osób. Oprócz tego dwa razy w roku (luty i czerwiec) w naszym ośrodku można zdać certyfikaty językowe na różnych poziomach. Za każdym razem podchodzi do nich około 80 osób - mówi dyrektor.

A co z pracą?


Jednak jacy specjaliści są potrzebni? Okazuje się, że najbardziej poszukiwane są te osoby, które znają język biznesowy i techniczny. - Zainteresowanie osobami biegle władającymi rosyjskim rośnie. Chodzi głównie o firmy otwierające swoje oddziały w krajach Europy Wschodniej i byłych republik ZSRR. Najbardziej poszukiwani są specjaliści od handlu. Jeśli firma rozpoczyna produkcję za granicą, potrzebne są osoby znające terminologię techniczną - mówi Marek Suchar, pracownik firmy IPK Doradztwo personalne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • P J
  • 10.05.2008 08:26

nie przesadzałbym z tym powrotem...ale artykuł bardzo ciekawy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 10.05.2008 08:18

spodziewałam sie, że kiedyś nastąpi powrót do rosyjskiego... duży plus za ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Im bogatsza Rosja tym popularniejszy rosyjski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus dla autorki, szkoda, że nie mogę go też przyznać przywracającym język rosyjski do łask. Pogonienie go ze szkół to mała tragedia, którą zafundowała nam postkomunistyczna rusofobia. Fajnie, że sytuacja wraca do normalności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.05.2008 21:27

Rosyjski na pewno wraca do łask.Świadczy o tym, że coraz więcej osób chce uczyć się tego języka. Ciekawy artykuł.daję dużżżżego plusa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa informacja zawarta w artykule, plus dla autorki artykułu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.