Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4008 miejsce

Języki to ich pasja. Finał konkursu Poliglota 2017

Osiemnastka najlepszych uczniów z podlaskich szkół stanęła w szranki międzyszkolnego konkurs Poliglota 2017. Finaliści musieli wykazać się znakomitą znajomością dwóch języków – w mowie i piśmie.

 / Fot. SLO STO / Fot. SLO STO / Fot. SLO STO / Fot. SLO STOWielki finał już po raz ósmy odbył się w Społecznym Gimnazjum nr 8 w Białymstoku. W tej edycji bezkonkurencyjne okazały się uczennice Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w Białymstoku, które zajęły pierwsze miejsca w obu kategoriach. W kategorii angielsko-francuskiej zwyciężyła Maja Bogucka, której sukces był podwójny – gimnazjalistka w ubiegłym roku w tym samym konkursie zajęła trzecie miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej, zna więc trzy języki.
- Musze przyznać, że udział w konkursie Poliglota to prawdziwe wyzwanie w porównaniu ze standardowymi konkursami językowymi – powiedziała nam laureatka. – Przygotowanie się do niego było pracochłonne, wymagało kreatywności np. przy przygotowaniu prezentacji, umiejętności komunikowania się w dwóch języka. Mimo, że uczestniczę w nim już po raz kolejny, stresowałam się bardzo. Ale warto było, bo satysfakcja z udziału w takim przedsięwzięciu i ze zwycięstwa jest ogromna. Formuła konkursu jest strzałem w dziesiątkę.
O stresie i satysfakcji mówiła też Paulina Klepadło, która zwyciężyła w kategorii angielsko-niemieckiej.
– Angielski znam lepiej, bo dłużej się go uczę, ale moja miłość to język niemiecki – mówi gimnazjalistka. – Pewnie dlatego jego nauka przychodzi mi bardzo łatwo i sprawia mi niekłamaną przyjemność. Marzą mi się studia w Berlinie i mam nadzieję, że dobra znajomość języka pozwoli mi zrealizować te plany.
W środę obie laureatki zmierzyły się z najlepszymi gimnazjalistami z 9 podlaskich szkół. Podczas konkursu młodzież sprawdzała swoje umiejętności w dwóch językach: angielskim oraz do wyboru - francuskim lub niemieckim. Konkurs przebiegał w trzech etapach- od eliminacji szkolnych, poprzez zmagania międzyszkolne, po finał, do którego zakwalifikowało się 18 najlepszych poliglotów.
- Bardzo cieszy nas fakt, że do konkursu przystępują również młodzi ludzie spoza Białegostoku - w tym roku np. z gimnazjum z Knyszyna i z Jasionówki, a wśród nich są tacy, którzy dotarli także do finału – mówi Halina Czyżewska, nauczycielka francuskiego w ZSS przy Fabrycznej, koordynatorka konkursu. – To świadczy o tym, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele coraz bardziej doceniają znajomość także drugiego języka, a nawet kolejnych. Bo znajomość każdego języka to jakby ponowne narodziny, odkrywanie nowego świata. Sam język angielski już nie wystarczy, to standard.

Konkursowe zmagania trwały od rana - ostateczny sprawdzian składał się z dwóch części- testu pisemnego w wersji online ze znajomości języka, ale również z wiedzy ogólnej o danym kraju. Druga część, ustna - wymagała od uczestników także kreatywności, a polegała na przygotowaniu multimedialnej prezentacji i przedstawieniu jej komisji w obu językach.
- Podczas prezentacji uczniowie prowadzą rozmowę z członkami komisji - w ten sposób chcemy zwrócić uwagę na znaczenie komunikacji w języku obcym, a nie tylko sprawdzenie struktur leksykalno - gramatycznych, to właśnie wyróżnia nasz konkurs od innych – mówi Beata Łodyga, germanistka w szkole przy Fabrycznej. - Jako nauczyciel języka niemieckiego cieszę się, że uczniowie prezentują wysoki poziom przygotowania z tego języka - widać ich pasję i satysfakcję, wynikającą z tej nauki.
Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy obejrzeli film zrealizowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, pokazujący, jakie korzyści przynoszą młodym ludziom wymiany międzynarodowe.
- Znamy od strony praktycznej zalety takich wymian – mówi Agata Ratkiewicz, anglistka z ZSS. - Od 13 lat nasza szkoła współpracuje z niemiecką szkołą w Hachenburgu, nasi uczniowie wyjeżdżają do Niemiec i przyjmują niemieckich kolegów w swoich domach. Z kolei w ramach wymiany polsko- francuskiej nasi gimnazjaliści i licealiści wyjeżdżają do Francji w okolicę zamków nad Loarą. W czasie takich wyjazdów razem z francuskimi kolegami tworzyli freski i witraże w kaplicy, uczestniczyli też w renowacji średniowiecznego zamku. Bez znajomości języków ta współpraca nie byłaby możliwa.
Najlepsi finaliści zdobyli przydatne nagrody – dopłaty do kursów językowych w białostockich szkołach językowych oraz nagrody rzeczowe.

Pozostali laureaci międzyszkolnego konkursu Poliglota 2017:
II miejsce w kategorii angielsko-francuskiej – Maria Doroszczyk SG nr 1
II miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej – Maja Adamiak SP nr 3 BTO

III miejsce w kategorii angielsko-francuskiej – Magdalena Burel PG nr 13
III miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej – Justyna Kuryłowicz PG nr 32.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.