Facebook Google+ Twitter

Językom Indonezji grozi masowe wymieranie

Aż 169 języków używanych obecnie na całym Archipelagu Indonezyjskiego jest realnie zagrożonych wyginięciem. Ich żywotność jest niestety tylko kwestią czasu - twierdzą językoznawcy.

Papua Centralna - Góry Śnieżne / Fot. Piotr ŚmieszekJak informuje kanał informacyjny telewizji indonezyjskiej - Metro TV, wśród indonezyjskich badaczy etnologii, języka i stosunków społecznych, najbliższa przyszłość będzie tragiczna dla wielu języków mniejszości etnicznych Archipelagu Indonezyjskiego.

Naukowcy, pośród setek języków i dialektów wciąż jeszcze używanych na terenie Indonezji, doliczyli się aż 169 takich, które na przestrzeni dekady lub dwóch zostaną całkowicie zapomniane.

Indonezja obok Amazonii jest prawdziwą oraz wciąż niezgłębioną kopalnią wiedzy dla badaczy języków jakimi posługują się ludzie na ziemi. Najwięcej używanych języków funkcjonuje wciąż na Nowej Gwinei, najmniej spenetrowanej i najrzadziej zamieszkanej wyspie całego archipelagu.

Z prowincji Papua i Papua Zachodnia oraz pozostałych wschodnich rubieży Indonezji pochodzi największa grupa języków zagrożonych wymarciem. Naukowcy określają ja mianem języków non-austronezyjskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marcin Mac
  • Marcin Mac
  • 17.12.2011 19:00

i co w tym takiego przykrego? ilez to energii i czasu trzeba poswiecic na nauke jakiegos jezyka. a nie moglby byc jeden uniwersalny i kazdy z kazdym w kazdej chwili moglby sie dogadac?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.