Facebook Google+ Twitter

Językowa amnestia

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-13 08:50

Przez trzy lata wynik egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nie będzie miał wpływu na rekrutację do szkoły ponadgimnazjalnej.

- To mi trochę przypomina giertychowską amnestię, bo najpierw ministerstwo decyduje się na zmiany, a potem mówi, że to nie będzie miało znaczenia - mówi Przemysław Fabjański, dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

Język obcy jako trzecia część egzaminu gimnazjalnego zadebiutuje wiosną przyszłego roku. Gimnazjaliści dostaną arkusze i czas na wysłuchanie tekstu z płyty oraz na rozwiązanie poleceń. Ale choć egzamin będzie obowiązkowy, nie będzie miał znaczenia przy rekrutacji. Czy uczniowie wezmą się więc do rozwiązywania testu z równym zapałem, jak do pozostałych części egzaminów?

- Nie wiedziałem, że taki egzamin nie będzie się liczyć. Czy nie szkoda czasu? Z drugiej strony może dyrektor liceum będzie jednak chciał obejrzeć wyniki? - zastanawia się uczeń Gimnazjum nr 4 w Katowicach.

Szkoły są zaskoczone stanowiskiem MEN. - Po co przeprowadzać egzamin, który nie ma większego znaczenia? To są przecież również ogromne koszty - dyrektor dodaje Fabjański.

- Dla ucznia egzamin to bolesna próba, a nie hobby. Nie potrafię powiedzieć, które wyniki zostaną wzięte pod uwagę przy rekrutacji, ale sądzę, że oceny z części językowej będą także ważne. Zresztą to logiczne, bo jeśli dwóch uczniów zdających do szkoły będzie miało tyle samo punktów, to pewnie wybierzemy tego, który jest lepszy z języka obcego - mówi Tomasz Szyjkowski, dyrektor IV LO w Sosnowcu.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

3lata... pewnie tyle czasu potrzeba, żeby dzieci obecnych polityków w naszym kraju na czas zaliczyły szkołę...a może szkółkę leśną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.