Facebook Google+ Twitter

„Językowa rewolucja” na Ukrainie. Szef parlamentu złożył dymisję

Zamrożony na czas rozgrywek Euro 2012 „przewrót językowy” na Ukrainie wrócił ze zdwojoną siłą. Partia Regionów przeforsowała ustawę o uprzywilejowaniu języka rosyjskiego, szef parlamentu podał się do dymisji, a opozycja wychodzi na ulice.

 / Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKONa początku czerwca, pod przykrywką obrony praw mniejszości narodowych na Ukrainie, rosyjskojęzyczna proprezydencka Partia Regionów opracowała projekt ustawy o zasadach polityki językowej, która daje preferencje językowi rosyjskiemu w przestrzeni publicznej. Jak podaje BBC Ukraina, dzisiaj ustawa została przyjęta przez parlament, bez uwzględnienia wniesionych ponad dwóch tysięcy poprawek i z naruszeniem wszelkich procedur i regulaminu pracy Rady Najwyższej. W ramach protestu przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn podał się do dymisji, a wraz z nimi jego zastępcy - przedstawiciele partii opozycyjnych. Łytwyn zapewnił, że nie złoży swojego podpisu pod kontrowersyjną ustawą, co oznacza, że nie może tego uczynić również prezydent.

Od wczoraj na ulicach Kijowa robi się coraz tłoczniej. Działacze opozycji i ruchów patriotycznych gromadzą się w centrum stolicy przy gmachu centrum kultury i biznesu „Ukraiński Dom”. Grupa posłów i dziennikarzy ogłosiła strajk głodowy, a władza radykalizuje działania, wysyłając przeciwko protestującym jednostkę specjalną „Berkut”. Już są pierwsze ofiary pobicia i użycia gazu łzawiącego.

Prezydent Wiktor Janukowycz zwołał pilne posiedzenie, i zastanawia się, jak rozgryźć orzech, który mu podsunęła jego własna partia. Zdaje bowiem sobie sprawę, że nie jest to najlepsze posunięcie przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Podpisanie lub nie złożenie podpisu pod tą ustawą będzie miało swoje konsekwencje społeczno-polityczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

jędruś
  • jędruś
  • 06.07.2012 15:19

juszczenko tymoszenko itp przypominaja mi kaczynskiego tj. jedna sluszna prawda jak za lenina. kto nie z nami to śmiertelny wróg...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ala
  • ala
  • 05.07.2012 18:31

właśnie dlatego ze większość społeczenstwa tego chce i miała dość terroru juszczenki...i innych ...janukowicz wie co robi

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 05.07.2012 17:41

a od kiedy to krym i tamte rejony były pod okupacja rosyjska... komus sie historia pomieszała! o ile wiem to tamte rejony od wieków były rosyjskie i jakim cudem są w ukrainie!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, to absurd. Partia Regionów jednak wpaja społeczeństwu, że tego oczekują od Ukrainy ONZ i Rada Europy, w ramach ochrony praw mniejszości narodowych. Niestety absurdami polityka na Ukrainie stoi. Na przykład, za przyjęciem ustawy oddawano głosy również nieobecnych na sali, a nawet w Kijowie deputowanych - nie po raz pierwszy - wszyscy wiedzą o tej praktyce głosowania za kogoś, jednak nikt nic z tego powodu nie robi. Zresztą absurdem jest, że Janukowycz, po udokumentowanym sfałszowaniu wyborów podczas pomarańczowej rewolucji, nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro społeczeństwo tego nie chce, Rosjanie nie chcą, Ukraińcy nie chcą, prezydent może przez to przegrać wybory to czemu jego własna partia to wprowadza? Przecież to jakiś absurd...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ukraińcy sprzeciwiają się jakimkolwiek odgórnym rozwiązaniom, jeśli chodzi o język. Siłowa ukrainizacja za czasów Juszczenki została odebrana w sposób podobny, jako coś nie na miejscu. W kraju, w którym język rosyjski jest językiem ulicy i mediów, nie ma potrzeby wprowadzać środków ochronnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogdan Nesteruk
  • Bogdan Nesteruk
  • 04.07.2012 23:04

Dla tych co nie w temacie polecam zapoznanie z najblizsza histaria krajow Baltyckich z obszaru post-ZSRR. A Rosjan w Ukrainie jest 10-22% i zyja dobrze. Ukraincy w wiekszosci dobrze posluguja sie 2-3 jezykami, przy czym rosyjskim biegle. Jak i Irlandczykom nic im nie przeszkadza w niczym. A Rosjanie w Ukrainie maja sie lepiej niz w Polsce. Polacy Ci co zostali sa bardziej niz tylko akceptowani.To nie garstka prominentow jest przeciw wprowadzenia rosyjskiego w UA. U nas bo jestem Ukraincem sa dwujezyczne malzenstwa funkcjonujace bez tlumacza, gdzie malzonkowie na codzien rozmawiaja ze soba jezykiem ktory preferuja, pomimo ze znaja oba. Rozmawiaja w roznych jezykach w codziennych relacjach miedzy soba! I wszystko gra. Na ile wiem rosyjskojezyczni tez sa przeciw. Bedzie polityczno-medialno-manifestacyjna wojna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
cudak
  • cudak
  • 04.07.2012 20:34

@Andrzej Chorążewicz

o IRA coś waszmość słyszał?

@Grzegorz Wink

Zgadzam się w 100% z pańską wypowiedzią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A gdzie analogia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę analogia:
- jakby do Polski gdy była pod okupacją radziecką ZSRR przeprowadził powiedzmy 4 mln Rosjan, a teraz rosyjski miałby być naszym drugim oficjalnym urzędowym to też byście tak byli "za"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.