Facebook Google+ Twitter

"Jihadi John" żąda okupu za ocalenie japońskich zakładników

Kolejny materiał filmowy Państwa Islamskiego jaki zamieszczono dzisiaj w sieci, jest żądaniem okupu w zamian za ocalenie życia dwóch japońskich zakładników. Niesławny "Jihadi John" wyznaczył 72-godzinne ultimatum dla rządu w Tokio.

Jihadi John, jeden z przywódców Państwa Islamskiego. http://www.addictinginfo.org/2014/09/26/the-feds-have-idd-jihadi-john-the-english-speaking-isis-terrorist-who-beheaded-two-us-journalists-video/ croppped by Pawel Jankowski / Fot. addictinginfoPostać "Jihadi Johna" powróciła z przesłaniem Państwa Islamskiego. On sam czy inny odpowiednio upozowany ekstremista, przedstawia żądania programowo podobne do poprzednich. Zamieszczone dziś w sieci nagranie wideo PI jest otwartą groźbą i jedną z prób stanowienia globalnego szantażu. Tym razem adresatem jest rząd Japonii. Terroryści grożą, że zabiją dwóch obywateli japońskich, jeżeli Tokio nie zapłaci okupu w wysokości 200 milionów dolarów. Wyznaczono czas na spełnienie żądań do 72 godzin wedle zasady - terminus post quem.

Słowa japońskiego premiera zwróciły uwagę całego świata. Shinzo Abe złożył uroczystą obietnicę, że uratuje obu mężczyzn.

Kryzys zakładników zapewne zaistniał jako nieprzypadkowa zbieżność z czasem kończącej się wizyty japońskiego premiera na Bliskim Wschodzie. Shinzo Abe odwiedził Egipt, Jordanię, Izrael i terytoria palestyńskie. Ostatni etap sześciodniowej podróży przyniósł deklarację 2,5 miliarda dolarów niewojskowej pomocy dla krajów tego regionu.

W przesłaniu zaznacza się formułowanie zwrotu do samych obywateli japońskich. Rysuje się chęć instrumentalizacji mas. Padają słowa: "Macie teraz 72 godziny, by nacisnąć na swój rząd do podjęcia mądrej decyzji zapłacenia 200 mln USD dla ocalenia życia waszych obywateli." We właściwy sobie sposób, "Jihadi John" nadaje wypowiedzi tonu niepokojącej ekspresji i prezentuje argument lęku: "W przeciwnym razie, ten oto nóż stanie się waszym koszmarem." Islamista przemawiający w materiale filmowym, mówi że domaga się od Japonii pieniędzy, ponieważ fundusze przekazane ostatnio przez Abe, posłużą zabijaniu muzułmanów i przyhamują rozwój Państwa Islamskiego.

Rozpoznano już zakładników, którymi są, Kenji Goto, dziennikarz ze statusem freelancera i Haruna Yukawa, pracownik w sektorze usług bezpieczeństwa, został uprowadzony przez lokalną grupę zbrojną w sierpniu ubiegłego roku.

"To jest niewybaczalne, aby czynić groźby, biorąc zakładników. Czujemy się mocno oburzeni" - powiedział Abe na konferencji prasowej w Izraelu. Wezwał do natychmiastowego uwolnienia swoich rodaków i oznajmił, że "ich życie jest najwyższym priorytetem."

Abe zapowiedział możliwość wysłania Yasuhide Nakayamy, ministra spraw zagranicznych do Ammanu, aby szukać wsparcia Jordanii i rozwiązania problemu. Premier powiedział również, że rząd izraelski, któremu w ostatnią niedzielę Japonia przyrzekła kooperację w zwalczania terroryzmu, jest na etapie zasięgania informacji, aby pomóc w kryzysie.

Według oficjalnych oświadczeń rządu japońskiego, nie było prób negocjacji z Tokio, ze strony którejkolwiek z milicyjnych bojówek islamskich.

Rządowy ekspert, który analizował wideo, powiedział dziennikarzom, że materiał może być fałszywie "złożony", ponieważ cienie dwóch zakładników jakie widać na ziemi, wyraźnie skierowane są w przeciwnych kierunkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.