Facebook Google+ Twitter

Joachim Gauck nowym prezydentem Niemiec!

Niemieckie Zgromadzenie Federalne, w zakończonym właśnie tajnym głosowaniu, wybrało nowego prezydenta kraju. Został nim Joachim Gauck - były luterański duchowny i pierwszy prezes Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi.

Joachim Gauck. / Fot. Sebastian Hillig/You are free: to share - to copy, distribute and transmit the work; to remix - to adapt the work/WikiCommonsZgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami nowym prezydentem Niemiec został dziś Joachim Gauck wybrany na ten urząd przez niemieckie Zgromadzenie Narodowe. Wybór ten był jednak tylko formalnością. Już wcześniej bowiem poparcie Gauckowi udzieliło pięć partii politycznych zasiadających w niemieckim Bundestagu.

Za jego kandydaturą zagłosowało w niedzielę, 18 marca, 991 deputowanych. Konkurentka Gaucka, kandydatka lewicy, Beate Klarsfeld zdobyła 126 głosów.

72-letni Joachim Gauck, bezpartyjny działacz polityczny, publicysta oraz były pastor kościoła luterańskiego w latach 1990-2000 pełnił funkcję prezesa Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi (tzw. Instytut Gaucka), zajmującego się badaniem archiwów służb specjalnych NRD.

Gauck już raz pretendował do urzędu prezydenta Niemiec. Jako kandydat SPD i Zielonych zmierzył się z Christianem Wulffem w wyborach prezydenckich w 2010 roku. Otrzymał wówczas w trzech turach głosowania otrzymał od niemieckich deputowanych kolejno 499, 490 i 494 głosy. Wynik ten nie przyniósł mu jednak wówczas zwycięstwa.

Posłowie Bundestagu i delegaci krajów związkowych Niemiec, oddający głos w trakcie trzeciej tury wyborów prezydenckich. / Fot. Tomasz Osuch/screenshot/Deutscher Bundestag WebTVNiedzielne wybory prezydenckie w Niemczech to kolejne wybory odbywające się w cieniu afery. Przypomnijmy: dotychczasowy prezydent Christian Wulff zrezygnował z pełnienia urzędu w związku z zarzutami o korupcję postawionymi mu przez niemiecką prokuraturę.

Wybory w 2010 roku były z kolei wynikiem rezygnacji prezydenta Horsta Köhlera, który ustąpił ze stanowiska po krytyce jaka spadła na niego po niefortunnej wypowiedzi, w której uzasadnił on udział niemieckich żołnierzy na misjach zagranicznych koniecznością ochrony niemieckich interesów gospodarczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mikołajek
  • mikołajek
  • 20.03.2012 19:30

Może zbliżająca się wizyta pana prezydenta Gaucka w Polsce wywoła żywiołowe i spontaniczne reakcje pro lustracyjne ?
Co by nie powiedzieć to temat ten w dalszym ciągu daleki jest od zadowalającego dla obu stron rozwiązania.
Nasi następcy nie darują tego że stać "nas" było jedynie na żałosne , tak z lewa jak i z prawa , pyskówki , pyskówki i jeszcze raz pyskówki.
A gdzie KONKRET ? zapytają. A gdzie "kula w łeb" albo jaki zgrabny "stryczek-pętelka" ?
Gadka szmatka o "bohaterach" okrągłego stołu tego nie załatwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.