Facebook Google+ Twitter

Joachim Gauck nowym prezydentem Republiki Federalnej Niemiec

Niemieckie Zgromadzenie Federalne wyłoniło w niedzielę, 18 marca, nową głowę państwa. Prezydentem RFN został Joachim Gauck, były pastor, działacz antykomunistycznej opozycji w NRD i szef archiwum Stasi.

Joachim Gauck, nowy prezydent Republiki Federalnej Niemiec wybrany przez Zgromadzenie Federalna 18 marca 2012. / Fot. Michael Lucan, CC 3.0Jak podaje Interia.pl przedterminowe wybory prezydenckie u naszych zachodnich sąsiadów okazały się konieczne, po tym jak w lutym prezydent Christian Wulff po 20 miesiącach pełnienia urzędu podał się do dymisji. Powodem takiej decyzji były zarzuty jakie Wulffowi postawiła prokuratura w Hanowerze. Zarzuty te dotyczą przyjęcia korzyści majątkowej, kiedy pełnił w latach 2003-2010 obowiązki premiera Dolnej Saksonii.

Wszyscy komentatorzy zgodnie uważają, że śledztwo w tej sprawie oraz ujawnione przez media związki byłego prezydenta ze światem biznesu negatywnie wpłynęły na postrzeganie urzędu głowy państwa w Niemczech. Choć zgodnie z niemiecką konstytucją największą władze w państwie sprawuje kanclerz, to prezydent pełniący funkcje reprezentacyjne czasami odgrywa ważną rolę w kwestii autorytetu dla rządzących, ale przede wszystkim dla opinii publicznej.

Wybór Joachima Gauck'a na prezydenta RFN był w zasadzie tylko formalnością. Zyskał on poparcie nie tylko rządzącej koalicji chadecko-liberalnej, jak również opozycyjnych socjaldemokratów i Zielonych. Gauck miał dwóch przeciwników jednak nie mieli oni większych szans. Postkomunistyczna Lewica wystawiła Beate Klarsfeld, która od wielu lat angażuje się w ściganie nazistowskich zbrodniarzy. Kandydatem Narodowodemokratycznej Partii Niemiec był Olaf Rose.

W berlińskim Reichstagu uprawnionych do głosowania było 1240 członków Zgromadzenia Federalnego. Stawiły się 1232 osoby. Joachim Gauck otrzymał 991 głosów, zaś Beate Klarsfeld 126.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.