Facebook Google+ Twitter

Joerg Haider zginął w wypadku samochodowym

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-10-11 07:08

Lider skrajnie prawicowej partii w Austrii zginął w wypadku samochodowym pod Klagenfurtem. Jego Partia dla Przyszłości Austrii uzyskała we wrześniowych wyborach parlamentarnych 11-procentowe poparcie.

Przed drugą w nocy prowadzone przez niego auto wypadło z drogi. Podczas wyprzedzania z dużą prędkością służbowy volkswagen Phaeton spadł z nasypu i przewrócił się na dach. Auto zostało niemal całkowicie zmiażdżone. Austriacki polityk zginął w wyniku obrażeń głowy i klatki piersiowej. Rzecznik Haidera Stefan Petzner powiedział, że polityk jechał do swojego domu w Baerenhal na 90. urodziny matki. Był sam w samochodzie. Przyczyny wypadku bada policja.

58-letni doktor praw był najbardziej kontrowersyjnym politykiem w Austrii, idolem części młodzieży i radykalnej inteligencji. Sportowy styl życia, szybka jazda samochodem i opalona sylwetka wyróżniały Haidera z grona innych przywódców politycznych. Kiedy w 1986 roku stanął na czele Austriackiej Partii Wolności jej elektorat liczył zaledwie 3 proc wyborców. W roku 1995 uzyskała już 22 proc. Pod twardą ręką Haidera stała się skrajnie prawicową, nacjonalistyczną, największą siłą opozycji.

Haider protestował przeciw rozszerzeniu Unii o nowe kraje członkowskie, domagał się zakazu pracy dla imigrantów. Chwalił politykę zatrudnienia III Rzeszy. Nie krył się ze swoimi poglądami antysemickimi, żądał wyrzucenia muzułmanów z kraju. W roku 1999 jego ugrupowanie weszło w skład prawicowej koalicji kanclerza Wolfganga Schussela co doprowadziło do sankcji Unii Europejskiej.

W 2008 r. Haider założył nowe ugrupowanie Partię dla Przyszłości Austrii (BZO). We wrześniowych wyborach parlamentarnych osiągnął ponownie sukces uzyskując 11 procentowe poparcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Po co sie brac za tlumaczenie zagranicznych depesz agencyjnych jak sie nie zna jezyka ,ktory sie tlumaczy ?
Auto nie spadlo z zadnego nasypu tylko uderzylo w betonowy murek ,co doprowadzolo
do koziolkowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.