Facebook Google+ Twitter

Joga. Między aktywnością i duchowością

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2014-05-01 15:58

Czym jest joga? Dla niektórych to sposób na osiągnięcie równowagi między ciałem a umysłem, dla innych forma relaksacji oraz zdystansowania się od trosk czy problemów.

Joga jest wyzwaniem nie tylko dla umysłu, ale i dla ciała. Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0), https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/ / Fot. Jason VerweyMimo że joga jest jedna, świat Wschodu i Zachodu postrzega praktykę jogiczną w inny sposób. Różnice kulturowe oraz odmienne systemy światopoglądowe i religijne determinują nasz sposób postrzegania pewnych zjawisk i nie powinniśmy o tym zapominać.

Wschodnie opowiastki

Od samego początku swojego istnienia praktyki jogiczne wiązały się nierozłącznie z religią. Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się w bramińskich pismach, współcześnie odgrywa ona jednak ważną rolę w kulturze hinduistycznej oraz buddyjskiej. Kolebką jogi są Indie, jednak od XIX wieku, kiedy to rozpoczęła się kolonizacja Indii przez Wielką Brytanię, rozprzestrzeniła się ona poza kontynent azjatycki.

We wschodniej tradycji joga jest traktowana jako forma medytacji, a także droga do osiągnięcia wewnętrznej dyscypliny a w konsekwencji doskonałości. Praktyka ma służyć osiągnięciu emocjonalnej równowagi, umiejętności zakotwiczenia się „tu i teraz” oraz powiększenia samoświadomości. Warto wspomnieć, że istnieje wiele jogicznych systemów, chociażby joga miłości (Bhakti-Joga), joga mądrości (Dżnana-Joga), joga siły życiowej (Kundalini) czy joga doskonalenia ciała (Hatha-Joga). Wszystkie podsystemy tworzą jedną wielką całość, której zgłębianie i aktywne praktykowanie może dać człowiekowi szansę na odkrycie pełni swojego duchowego potencjału.

Jogini uczą, że ćwiczenia fizyczne i uzyskanie kontroli nad ciałem to dopiero pierwszy etap w drodze do osiągnięcia duchowej doskonałości. Temu celowi mają służyć również ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, medytacyjne, wizualizacje, mantry, a czasem także śpiew. Istnieje wiele odmian jogi, a każda z nich posiada specyficzną dynamikę oraz koncentruje się na innych elementach. Przykładowo, ashtanga joga charakteryzuje się dużą dynamiką, a jedną z kluczowych ról odgrywa w niej oddech, tzw. oddech Ujjayi. Joga Iyengara cechuje się zaś ogromną precyzją w wykonywaniu asan i umożliwia korzystanie z pomocy takich jak paski, bloczki, krzesła.

Nowoczesny Zachód

Zachód zainteresował się jogą jako umiarkowaną formą aktywności o działaniu wyciszającym i odprężającym. Adepci jogi lepiej radzą sobie ze stresami dnia codziennego, ponad to ćwiczenia niejednokrotnie niwelują problemy z bezsennością i wpływają pozytywnie na pracę całego organizmu, m. in. układ krwionośny, nerwowy, kostny, stawowy czy mięśniowy.
Mówi się również o korzyściach, jakie joga może przynieść dla osób w okresie przekwitania lub z problemami hormonalnymi. Koncepcję jogi hormonalnej opracowała Brazylijka Dinah Rodrigues. Według niej osiągnięcie równowagi hormonalnej jest możliwe i joga stanowi klucz do poprawy stanu zdrowia i samopoczucia.
Joga na Zachodzie często bywa kojarzona z czymś unikalnym i modnym. W fitness clubach bardzo popularna jest power joga, która łączy elementy ćwiczeń fitness oraz oryginalnych praktyk jogicznych. Podczas energicznego treningu można spalić około 600 kcal, co przyciąga do tej formy aktywności osoby dbające o linię lub usiłujące schudnąć. Na popularności zyskuje również tzw. naked yoga, czyli ćwiczenie jogi…nago!

Jak widać, na jogę można popatrzeć z wielu perspektyw i możliwe, że właśnie jej ogromna różnorodność wpływa na jej rosnące zainteresowanie w kulturze spoza kręgu azjatyckiego. Z pewnością ma ona swoich przeciwników, ale nie można zapomnieć o jej wiernych zwolennikach, których liczba z roku na rok systematycznie rośnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.