Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27653 miejsce

John Barry nie żyje

30 stycznia w wieku 78 lat zmarł wybitny kompozytor John Barry. Zdobywca 5 Oscarów, był najbardziej znany jako kompozytor muzyki do filmów z Jamesem Bondem. Przyczyną śmierci był zawał serca.

John Barry po lewej. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Barry_in_concert.jpg&filetimestamp=20091026093819John Barry swoją wielką karierę rozpoczął w 1962 roku stworzeniem muzyki do niskobudżetowego obrazu klasy B Doktor No. Nikt wtedy nie przypuszczał, że jest to początek najdłuższej serii filmów w historii kina, serii o agencie OO7. Przez 25 lat współpracy z twórcami Bonda, skomponował muzykę do 12 części o tajnym superagencie. Był także kompozytorem wielu piosenek, które w większości stały się ogromnymi hitami, promującymi serię. Pracował z takimi wykonawcami jak Shirley Bassey (ulubiona artystka kompozytora, zaśpiewała aż 4 piosenki do filmów o Bondzie), Tom Jones, Nancy Sinatra, Louis Armstrong, Lulu, Rita Coolidge, A-HA, Duran Duran.Pierwszy ogromny sukces przyszedł w 1966 roku, kiedy John Barry otrzymał Oscary za piosenkę oraz muzykę do filmu Elza z afrykańskiego buszu. Już dwa lata później kompozytor otrzymał kolejnego Oskara za muzykę do filmu Lew w zimie. John Barry układał ścieżki dźwiękowe do największych filmowych hitów takich jak: Nocny kowboj, King Kong, Cotton Club, Pożegnanie z Afryką (Oscar, Złoty Glob), Świadek, Złote dziecko, Peggy Sue wyszła za mąż, Tańczący z wilkami(Oscar, nagroda Grammy).

Odszedł jeden z największych geniuszy muzyki, z dziedzictwa którego do dzisiaj korzysta wielu artystów. Dla nich na zawsze zostanie nigdy niedoścignionym wzorem.

The Living Daylalights:
http://www.youtube.com

Pożegnanie z Afryką:
http://www.youtube.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.