Facebook Google+ Twitter

John Demjanjuk nie żyje. Kat z Sobiboru miał 91 lat

Demjanjuk, z pochodzenia Ukrainiec, był strażnikiem w nazistowskim obozie w Sobiborze w 1943 roku i brał udział w eksterminacji 28 tys.Żydów. Izrael podejrzewał, że był słynnym "Iwanem Groźnym".

Creative Commons Attribution 3.0 Unported license. / Fot. Jacques LahittePolicja niemiecka poinformowała, że Demjanjuk zmarł w domu starców. Pochodził z Ukrainy. Był oskarżony o udział w mordzie 28 060 Żydów w czasie II wojny światowej.

W 2009 r Demjanjuk został pozbawiony amerykańskiego obywatelstwa i wydany Niemcom. Niemiecki sąd w ubiegłym roku uznał go za winnego i skazał na 5 lat więzienia. Demjanjuk nigdy nie pogodził się z wyrokiem i zapowiedział apelację.

Było to to pierwszy raz kiedy niemiecki sąd wydał wyrok w sprawie o nazistowskie zbrodnie na człowieka, który nie był Niemcem.

John Demjanjuk wraz ze swoją śmiercią zabrał do grobu tajemnicę swojej tożsamości wokół której przez lata pozostawały wątpliwości. W 1940 roku Demjanjuk, który miał wówczas na imię Iwan, trafił do Armii Czerwonej. W 1942 roku dostał się do niemieckiej niewoli. Najwyraźniej zdecydował się na współpracę z Niemcami, był szkolony w obozie SS w Trawnikach, a później służył w Sobiborze.

Jak poinformował niemiecki portal Zeit Online miał on założoną karta identyfikacyjną SS o numerze SS - 1393. Właśnie ta karta i pobyt w obozie szkoleniowym w Trawnikach były głównymi dowodami prokuratury niemieckiej.

Po wojnie Demjanjuk podawał się za ofiarę nazizmu i w 1952 r. udało mu się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. W USA przyjął imię John i pracował jako mechanik samochodowy.

Kilkadziesiąt lat później zaczęto podejrzewać, że Demjanjuk może być "Iwanem Groźnym" z Treblinki. W 1986 roku został wydany Izraelowi, a w 1988 roku skazany na śmierć za współudział w zamordowaniu ponad 800 tys. Żydów. Wyroku jednak nie wykonano gdyż pojawiły się dokumenty z radzieckich sądów, według których inna osoba została skazana w ZSRR jako "Iwan Groźny".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

ptaszynski
  • ptaszynski
  • 18.03.2012 18:36

nie jest to budujące a wręcz straszliwe i co sądzić o sprawiedliwości i jej instytucjach gdy tacy jak demaniuk grasują na świecie...ile takich demaniuków żyło ....dobrze zrobił mosad który porwał zbrodniarza dr mentele....i wyegzekwował prawo siłą..

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 18.03.2012 14:48

czyli w zasadzie ten kat kary nie poniósł! bo co go obchodziły wyroki gdy szedł już z kosturem!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
AAA
  • AAA
  • 18.03.2012 13:06

dlaczego usunęliście ten wpis.
to już nawet o zdrowie premiera i marszałka nie możąna zapytać?


A TUSK I NIESIOŁOSKI ŻYJĄ?
I W JAKIM SĄ ZDROWIU.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeżył swoje ofiary o 70 lat...:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.