Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18499 miejsce

John Glenn był ostatnim z Siódemki Mercury. Przeżył 95 lat

Media na całej planecie toną w powtarzanej miliony razy smutnej wieści. John Glenn podążył w swoją ostatnią podróż. Był amerykańskim astronautą, który tworzył legendarną Siódemkę programu Mercury, był też pierwszym Amerykaninem na orbicie.

John Herschel Glenn Jr. (ur. 18.7.1921, Cambridge, Ohio), amer. astronauta, pilot Marine Corps, US senator. Był trzecim Amerykaninem w kosmosie i pierwszym na orbicie Ziemi. Zdjęcie z lotu wahadłowcem Discovery (STS-95) w dniu 29.10.1998. / Fot. NASAJohn Glenn, pierwszy Amerykanin na orbicie okołoziemskiej i najstarszy człowiek w przestrzeni kosmicznej, pilot i senator z ramienia Partii Demokratycznej, weteran dwóch wojen - zmarł w czwartek w wieku 95 lat.

"Jesteśmy zasmuceni stratą senatora Johna Glenna, pierwszego Amerykanina na orbicie Ziemi. Prawdziwego amerykańskiego bohatera. Bóg cię poprowadzi, Johnie Glenn. Ad astra" - NASA zamieściła wpis na Twitterze w kilka chwil po jego śmierci.

Glenn zmarł w James Cancer Hospital w Columbus, w rodzinnym stanie Ohio. Pozostawał tam pod opieką lekarzy przez ponad tydzień. Przyczyny jego śmierci nie podano.

"Z odejściem Johna, nasz naród stracił ikonę a Michelle i ja straciliśmy przyjaciela. John spędził całe życie na przełamywaniu barier, począwszy od obrony naszej wolności jako odznaczany pilot myśliwca Marine Corps podczas II wojny światowej i w Korei, poprzez ustanowienie transkontynentalnego rekordu prędkości, by zostać w wieku 77 lat, najstarszym człowiekiem sięgającym gwiazd" - Fox News przytacza słowa prezydenta Baracka Obamy. Zaś prezydent-elekt Donald Trump twittuje: "Dziś straciliśmy wielkiego pioniera lotnictwa i astronautyki jakim był John Glenn. Był bohaterem i inspiracją dla przyszłych pokoleń odkrywców. Będzie nam go brakowało."

Astronautę wspomina administrator NASA, Charles Bolden: "Niezwyczajna odwaga Glenna, intelekt, patriotyzm i człowieczeństwo były cechami życia w świetności. Osobiście będzie mi go bardzo brakować. Jako marine i lotnik był mentorem, wzorem do naśladowania i co najważniejsze, drogim przyjacielem."

Astronauta John H. Glenn Jr. w srebrnym skafandrze Mercury w przygotowaniu do lotu. 20.2.1962 Glenn został wystrzelony na pokładzie rakiety Mercury Atlas (MA-6); pierwszy Amerykanin na orbicie Ziemi. / Fot. NASAJohn Glenn był ostatnim z 7 astronautów, którzy w 1959 roku przystąpili do udziału w programie Mercury. Siódemka została zapamiętana jako original Seven i była początkiem amerykańskiego podboju przestrzeni kosmicznej z czynnym udziałem człowieka. Na początku 1960 roku, Mercury 7 stali się amerykańskimi gwiazdami o których nieustannie pisano w gazetach i otaczano powszechnym uwielbieniem.

Pilot Glenn odbył 149 misji w czasie II wojny światowej i w Korei, był trzecim Amerykaninem w kosmosie (wcześniej Alan Shepard i Gus Grissom) ale pierwszym na orbicie Ziemi. 20 lutego 1962 roku na pokładzie "Friendship 7" wykonał lot orbitalny okrążając trzykrotnie naszą planetę w czasie 4 godzin, 55 minut i 23 sekund.

W 1974 roku Glenn został wybrany do Senatu z ramienia Partii Demokratycznej i pozostawał czynnym politykiem aż do 1999 roku.

Po ponad trzech dekadach od historycznego lotu, 77-letni senator zameldował się na pokładzie wahadłowca "Discovery". W dniu 29 października 1998 roku, Glenn powrócił między gwiazdy i został najstarszą osobą w historii, która odbyła podróż w przestrzeni kosmicznej. Jego udział w misji był podporządkowany badaniom nad wpływem stanu nieważkości na procesy starzenia. Mówił o sobie, iż jest "dobrowolnym królikiem doświadczalnym".

Bohater narodowy urodził się 18 lipca 1921 roku w Cambridge, w stanie Ohio. Jeszcze w drugim roku życia jego rodzice przeprowadzili się do małego miasteczka New Concord, we wschodniej części stanu. Wiele lat później wspominał, że "nie można było mieć bardziej sielankowego dzieciństwa". W tym wczesnym okresie w New Concord poznał Annie. Szkolna miłość przerodziła się w trwałe uczucie, Anna Margaret Castor została jego żoną. W swojej autobiografii napisał: "była częścią mojego życia jak tylko sięgam pamięcią." Pobrali się w dniu 6 kwietnia 1943 roku w New Concord. Byli ze sobą nieprzerwanie przez 73 lata i wychowali dwójkę dzieci, Johna i Carolyn.

Jak mówił wielki nieobecny: "Tam w kosmosie nie jesteśmy tylko dla jakiejś przejażdżki. Jesteśmy tam, aby robić rzeczy, które mają wartość dla wszystkich tutaj, na Ziemi."źródła: Fox News
NASA
CNN


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.