Facebook Google+ Twitter

John Grey i "Czarna msza"

"Czarna msza. Apokaliptyczna religia i śmierć utopii" to książka poważna i trudna, na pewno jednak warta lektury tych spośród nas, których interesuje kondycja współczesnego świata.

 / Fot. okładka książki No dobrze, przyznaję się bez bicia. Sięgnęłam po "Czarną mszę", bo zaintrygował mnie tytuł. Szukałam czegoś "do poczytania", a trafiłam na poważną pozycję, której wymagania względem czytelnika były znacznie większe niż lektura podczas jazdy tramwajem.

Jedno jest pewne: nie powinni sięgać po książkę Johna Gray'a ci, którzy szukają sensacyjnych tytułów. "Czarna msza" bowiem bynajmniej nie stanowi opisu rytuału satanistycznego. To trudna, wymagająca skupienia czytającego książka. Przydaje się również pewna doza wiedzy z zakresu historii współczesnej i nie tylko.

Czym zatem jest ta książka? Na przeszło trzystu stronach tekstu autor niejako oprowadza nas po historii utopii. Sięga do dawnych wieków, w których poszukuje schematów w jakiś sposób powielonych lub przetworzonych przez bardziej nam współczesne ideologie. I tak na przykład dowodzi, że leninizm wywodzi się w znacznym stopniu z tradycji jakobińskiej, nie zaś, jak często się twierdzi, z carskiej Rosji. Prowadzi nas poprzez cechy stalinizmu, zahacza o hitleryzm, dochodząc do czasów, które pamiętamy nieco lepiej. Pisze o prezydencie Bushu, ale również o Margaret Tchatcher i Tonnym Blairze. Nie pozostawia suchej nitki na nikim.

Analizując poszczególne postaci, bez odrywania ich kontekstu od czasów, w których przyszło im żyć, Grey kreśli nieco upiorną wizję tego, czym tak naprawdę jest utopia. W jego koncepcji każda recepta na naprawienie świata, realizowana w środowisku innym niż to, w którym po raz pierwszy została zastosowana, to na dłuższą metę sposób na zniszczenie, a często nawet reżim.

"Czarna msza. Apokaliptyczna religia i śmierć utopii" to książka poważna i trudna, na pewno jednak warta lektury tych spośród nas, których interesuje kondycja współczesnego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krótko i treściwie... a przy tym zachęciłas mnie, by przejrzeć 'Czrną mszę'..
+ 5 za recenzję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Intrygująca pozycja - a przynajmniej tak wynika z recenzji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.