Facebook Google+ Twitter

John Malkovich "Zhańbiony"

W maju na ekrany polskich kin ma wejść ekranizacja najsłynniejszej powieści laureata nagrody Nobla J. M. Coetzego - "Hańba". Opowieść osadzona we współczesnej Republice Południowej Afryki opowiada o granicach winy i jej odkupienia. Już teraz warto zarezerwować dla niej swój czas.

Scena z filmu. / Fot. http://gutekfilm.plRozpustny profesor David Lurie (w tej roli rewelacyjny John Malkovich) jest nie tylko wyrafinowanym człowiekiem i wykładowcą literatury na jednym z brytyjskich uniwersytetów, ale i niepoprawnym romantykiem. Poezja, dobre wino i muzyka klasyczna towarzyszą jego życiu częściej, niż napotkani ludzie. Wiedzie samotne życie hedonisty, które zdaje się koncentrować jedynie na zaspokajaniu swoich pragnień.

Jednym z nich jest jego studentka, Melanie Isaacs (Antoinette Engels), z którą wdaje się w romans. Gdy sprawa wychodzi na jaw, oskarżony o molestowanie trafia na ławę uniwersyteckiego sądu i w rezultacie zostaje usunięty z uczelni. Nie poczuwając się do winy, wyjeżdża w daleką podróż w głąb afrykańskiego interioru, do dawno niewidzianej córki – lesbijki, która wiele lat wcześniej zaszyła się na odludnej farmie. Ich spotkanie i tragedia, której będzie świadkiem sprawi, że będzie zmuszony do bolesnych przewartościowań dotychczasowych poglądów.Scena z filmu. / Fot. http://gutekfilm.plTytułowa hańba jest pojęciem, które wraz z rozwojem opowieści zmienia swoje znaczenie. To historia bolesnego upadku ludzkiej moralności, a także odchodzącego w przeszłość świata i jego wartości. Precyzyjnie zarysowany dramat, który rozgrywa się wokół konfliktu pokoleń, ras i płci, nie ma w sobie nic z banału czy łatwizny, wkradających się tam, gdy bohaterowie stają się symbolami całych społeczności - "Hańba" w wymiarze emocjonalnym trzyma w najwyższym napięciu.

Scena z filmu. / Fot. http://gutekfilm.pl/Ten obraz nie jest filmem łatwym i przyjemnym, na który z chęcią wybralibyśmy się po ciężkim dniu w pracy. Piękne krajobrazy surowej Afryki i przeszywająca muzyka składają się na medytacyjny obraz, gdzie samotność czai się w każdym kadrze, a frustracja miesza ze złem i cierpieniem, które odnaleźć można w każdych realiach. "Hańba" daje gorzką lekcje pokory, pokazując, że nie wszystko w życiu daje się kontrolować. To uniwersalny obraz, pełen emocji i trudnych wyborów, który na długo zostanie w naszej pamięci i skłoni do refleksji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Obejrzę ten film:) Plus za recenzję w stylu Coetzego)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.