Facebook Google+ Twitter

John Ronald Reuel Tolkien: "Hobbit, czyli tam i z powrotem"

Powieść J. R. R. Tolkiena - po raz pierwszy wydana w 1937 roku - opowiada o pełnej przygód wyprawie do siedziby smoka Smauga, podjętej przez hobbita Bilbo Bagginsa, czarodzieja Gandalfa oraz trzynastu krasnoludów.

Okładka wydania polskojęzycznego / Fot. ISKRYPodobnie jak późniejsza tzw. trylogia "Władca Pierścieni", powieść ta powstała pod wpływem staroangielskich legend, którymi pasjonował się autor. Także wydarzenia w niej opisane, chronologicznie poprzedzają te, które odnajdujemy w trylogii. Przygody Bilba napisane są również znacznie lżejszym piórem niż "Władca Pierścieni" (a przynajmniej niż pierwsza połowa "Władcy Pierścieni", w której fabuła dla mniej zagorzałego fana twórczości Tolkiena wydać się może zbyt rozwlekła lub wręcz nużąca). Innymi słowy jeśli ktoś jeszcze nie czytał "Władcy Pierścieni" - a zamierza - to zdecydowanie sugeruje jednak zacząć od pozycji "Hobbit, czyli tam i z powrotem".

Okładka wydania anglojęzycznego (Graphic Novel) / Fot. David WenzelW Polsce ukazały się trzy przekłady Hobbita (w kolejność chronologicznej): Marii Skibniewskiej, z wierszami w tłumaczeniu Włodzimierza Lewika (1960);
Pauliny Braiter, zatytułowany Hobbit albo tam i z powrotem (1997); Andrzeja Polkowskiego (2002).

John Ronald Reuel Tolkien (1892 - 1973), angielski pisarz i filolog - stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy. Za dorobek naukowy i literacki otrzymał wiele nagród i honorowych doktoratów w Holandii, Irlandii, Anglii, Francji i Stanach Zjednoczonych oraz najwyższe wyróżnienie państwowe - Order Imperium Brytyjskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No, jeśli chciałbyś obejrzeć w podobnej realizacji Hobbita, to musiałbyś poczekać do grudnia 2012 r. ;) No chyba, że zadowolisz się telewizyjna animacja z 1977 r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja oglądałem filmy Władca Pierścienia . Wszystkie 3 , coś pięknego . Teraz mam ochotę przeczytać Hobbita .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.