Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19942 miejsce

Jolanta Horodecka-Wieczorek: chcę, by moje bajki były pełne dobrych wzorów

Jolantę Horodecką-Wieczorek poznałam podczas Salonu Książki Polskiej (organizowanego corocznie przez APAJTE) w Wiedniu w 2008 roku. Autorka i jej twórczość zafascynowały mnie, a efektem tej fascynacji jest poniższa rozmowa. Za miesiąc ukaże się najnowszy tekst Horodeckiej-Wieczorek „Wiatru tchnienie o Chopinie”.

Autorka literatury dziecięcej Jolanta Horodecka Wieczorek. / Fot. Jolanta Horodecka-WieczorekTekst zawiera 115 rymowanych zwrotek w trzech częściach i jest wspaniałą mozaiką biograficzną kompozytora wszech czasów Fryderyka Chopina, przeznaczoną dla młodych czytelników. O pisarstwie dla dzieci, o kształtowaniu wrażliwości młodego czytelnika traktuje poniższa rozmowa.

Co zdecydowało, że zaczęła Pani pisać dla dzieci ?
Kiedyś w witrynie sklepu dziecięcego zobaczyłam poduszeczkę-przytulankę z okropnym potworem wymalowanym pośrodku. To był wstrząs i bodziec, by swoją twórczością „bez przemocy” walczyć, głównie z importowanymi potworami. Pomimo że nakłady moich bajek sięgają już ponad osiemset tysięcy egzemplarzy, to jednak walka jest wciąż nierówna. Teraz na szczęście obserwuje się powolny odwrót od przemocy w literaturze dziecięcej. Ale daleko jeszcze jest do ideału.

Ile wydań ma Pani na swoim koncie? Czy są też wydania w obcych językach?
Łącznie z literaturą science fiction jest około czterdziestu pozycji. W Niemczech wydałam zbiór z 16 bajkami prozą w wersji niemieckiej. Moje bajki tłumaczone są na języki: angielski, niemiecki, francuski, szwedzki i hebrajski.

Kto jest dla Pani wzorem literackim?
W literaturze Maria Konopnicka, w muzyce Chopin i Claude Debussy, w fizyce Einstein. Dwaj ostatni są bohaterami jednej z moich pozycji literackich dla dorosłych.

Wiem, że pisze Pani bajki „bez przemocy”. Czy może Pani zdefiniować to pojęcie?
Bajki bez przemocy piszę dla dzieci, uważając, że potrzeba im dobrych wzorców. Od lat mam kontakty z dziećmi i właśnie od nich na spotkaniach autorskich dowiaduję się, że dzieci wcale nie lubią się bać! To dorośli im to wmawiają, często z powodów komercyjnych; ja się temu przeciwstawiam i wychodzę naprzeciw z bajkami pełnymi dobrych wzorców. Moje bajki zawierają przesłania uczące dzieci racjonalnego myślenia, wpajania szacunku do innych ludzi, bez względu na rasę i płeć, miłość do przyrody, zwierząt i ojczystego kraju, unikanie przemocy, omijanie zagrożeń, jakie niesie dzisiejszy świat. W mojej twórczości dziecięcej skupiam się też na budowaniu wszelkiego rodzaju historyjek rozwijających umiejętności odróżniania dobra od zła i preferuję morały kształtujące dziecięcy optymizm i wiarę w siebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tak, za Panią Jadwigą: "Strzał w bajkową dziesiątkę"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zachwycona wywiadem,dzięki któremu można dowiedzieć się,że istnieje współczesna Konopnicka...
Pani Jolanta Horodecka-Wieczorek,bo o Niej tu mowa,ujęła mnie zarówno wewnętrzną wrażliwością duszy,jak i zewnętrzną gotowością do obrony maluczkich...
Po przeczytaniu wywiadu zdałam sobie sprawę,że jest Ona Osobą znaną w wielu zakątkach globu.Pragnę jednak ze swojej strony pogratulować Pani Jolancie wielkiego talentu, dzięki któremu z taką łatwością i lekkością wprowadza nas wszystkich w zaczarowany świat bajek, w których dzieci otwierają swoje serca na dobro,a dorośli mają nadzieję na lepszą przyszłość...
Swietnie przeprowadzony przez panią Degen wywiad,okazał się strzałem w "bajkową dziesiątkę":)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobro i zło (siła, przemoc) jest wpisana w naturę człowieka. Ludzie nie są aniołami, nawet wtedy gdy tego bardzo pragną!

Młody człowiek musi mieć wzorce jak zachować się wobec własnej przemocy?? - Jak ukierunkować swoje siły natury??...
- Jeżeli dorośli wmawiają dzieciom iż "przemoc w bajce musi być", to dorośli także wmawiają maluczkim "iż świat wyrugowany z przemocy natury" byłby piękniejszy!! Pozdrowienia obu Paniom ; ))

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...dzieci wcale nie lubią się bać! To dorośli im to wmawiają, często z powodów komercyjnych".
Taka prawda! Tylko na kim to robi dziś wrażenie?!
Albo że nie ma Konopnickiej? link
Serdeczności i wyrazy uznania dla obu Pań. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więcej na ten temat. www.jhw.com.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.