Facebook Google+ Twitter

Jolanta Skorupa: Największą satysfakcję daje mi uśmiech dziecka

Prowadzi w MDK w Zabrzu zajęcia dla dzieci i młodzieży. - Zawsze lubiłam działać, a w dzisiejszym świecie, gdy wszyscy pędzą, zapominając o potrzebujących pomocy, ważne jest zauważenie tych, którzy wymagają wsparcia - mówi Jolanta Skorupa.

Zajęcia z dziećmi / Fot. Jolanta SkorupaDo niedawna placówka, w której była Pani dyrektorem, nosiła nazwę Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr2.
Placówka, w której jestem dyrektorem do 31 grudnia 2009 faktycznie nosiła taką nazwę. Mieści się przy ul. 3 Maja 12 w Zabrzu. Zarządzanie budynkiem wraz z przybudówką i częścią placu należy do dyrekcji Ogniska. Od 1 stycznia 2010 na wniosek skierowany do Rady Miejskiej, przy wsparciu Naczelnika Wydziału Oświaty Andrzeja Gąski, placówka zmieniła nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Mogliśmy się starać o takie przekształcenie, ponieważ tygodniowo realizujemy ponad 200 godzin dydaktycznych.

Czy dotacje na utrzymanie placówki, które dostajecie z gminy, wystarczają na działalność jednostki?
Przekształcenie nie spowodowało zwiększenia kosztów, natomiast zwiększa prestiż placówki. Teraz będąc MDK łatwiej zdobyć finanse ze środków unijnych. Staramy się pozyskiwać sponsorów, pomagają rodzice dzieci uczęszczających na nasze zajęcia.

Jaka działalność na rzecz kultury jest prowadzona w Waszej placówce?
Często reprezentujemy miasto w wielu imprezach ogólnopolskich, a także międzynarodowych. Nasza placówka wykracza swoją działalnością poza dzielnicę i miasto. Organizujemy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, w którym uczestniczy ponad tysiąc dzieci i młodzieży, konkursy plastyczne: muzyka, słowo, obraz, wystawy, współpracujemy z instytucjami, szkołami, stowarzyszeniami i innymi placówkami kulturalno-oświatowymi. Organizujemy Dni Muzyki Dawnej. W każdy piątek w Galerii Piwnica Rysia odbywają się wystawy fotograficzne, wernisaże, spotkania poetyckie. W czasie Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w galerii odbywa się impreza Dramaty czytane, co miesiąc występują recytatorzy w ramach Ligii Recytatorskiej. Poza tym organizujemy imprezy dla miasta i dzielnicy tj.: kartoflisko, jarmarki, koncerty.

Otrzymała Pani nominację Kapituły Orderu Kropla Tęczy oraz podziękowanie za pracę na rzecz zabrzańskich dzieci. Czy spodziewała się Pani takiego wyróżnienia? Proszę powiedzieć kilka słów o tej szlachetnej idei.
W naszej placówce bardzo często prowadzimy działalność na rzecz dzieci z najuboższych rodzin. Organizujemy warsztaty, programy artystyczne, prowadzimy akcje charytatywne. W taką działalność zaangażowanych jest kilku nauczycieli. Liczy się uśmiech i dobro dziecka, zawsze są to akcje bezpłatne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.