Facebook Google+ Twitter

Joost: nadchodzi interwizja

Janus Friis i Niklas Zennstrom po sprzedaży Skype gigantowi aukcji internetowych, firmie Ebay pracują już nad nowym projektem. Właśnie ujawnili, że jest to platforma telewizji internetowej i nazywa się Joost.

screen z <font id=Twórcy Skype i Kaaza po raz kolejny chcą zadziwić świat. Po sukcesie Kaaza - programu do przesyłania plików i Skype, który zrewolucjonizował telekomunikację, Friis i Zennstrom postanowili zająć się szerokopasmową telewizję opartą na technologii P2P. W tym tygodniu rozpoczęły się ostatnie przed premierą, beta testy nowego projektu o nazwie Joost.

 

Każdy kto widział Joost z pewnością będzie zachwycony. To multimedia jakich internauci dotychczas nie widzieli. Joost od innych projektów telewizji internetowej różni praktycznie wszystko. Do dyspozycji telewidzów jest kilkadziesiąt "kanałów", które składają się z kilkunastu programów. Przeglądając kanały można zaznaczyć interesujące programy, tworząc w ten sposób listę programów do oglądania. Tak w praktyce wygląda telewizja na żądanie. Widz ogląda program wtedy kiedy ma na to ochotę, a nie wtedy gdy akurat emituje go stacja telewizyjna. screen z Joosta Fot. www.joost.com

Innowacyjny jest również interfejs. Na ekranie wyświetlany jest prosty panel z powszechnie rozpoznawanymi ikonami. Poszczególne funkcje Joost można uruchamiać myszką lub klawiaturą komputera.

Samo oglądanie telewizji to nie wszystko. Twórcy przewidzieli możliwość rozbudowania funkcji programu poprzez dodawanie tzw. wtyczek. Na razie jest ich kilka i pozwalają np. czatować z innymi telewidzami oglądającymi ten sam program lub kanał czy oglądać dodatkowe informacje na temat bohaterów oglądanego filmu. Planowane są również typowo społecznościowe funkcje jak głosowania, polecanie programów itp.

Joost zaskakuje nie tylko rewolucyjnym podejściem do telewizji, ale również szybkością. Uruchomiony program wyświetla się na ekranie w kilka sekund po naciśnięciu przycisku "Play". Jakość obrazu jest doskonała. Niestety nie ma nic za darmo. Oglądanie Joost wymaga stosunkowo dobrego łącza internetowego i niezłego komputera.

Premiera Joosta ma się odbyć jeszcze w tym roku. Autorzy na swoim blogu twierdzą, że obecna faza testów jest ostatnią przed premierą. Ponieważ wcześniejsze tzw. prywatne testy (projekt nazywał się wówczas The Venice Procject - w skrócie TVP) - dla wybranej grupy betatesterów - zaczęły się około dwa miesiące temu, a testy publiczne przeważnie trwają niewiele dłużej, można przypuścić, że Joost zadebiutuje jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Obecnie program działa tylko i wyłącznie na komputerach z Windows, ale przygotowane są już wersję dla Mac i Linuksa.

Wersję testową używa ok. 6 tys. osób na całym świecie. Chętni mogą dołączyć do grupy testerów wypełniając prosty formularz, który znajduje się na stronie projektu:
https://www.joost.com/apply.html


Na Yotube został umieszczony film pokazujący możliwości Joosta http://www.youtube.com/watch?v=JYRIbc2rTqQ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.01.2007 20:26

już się zalogowałem na podanej stronie i czekam na pierwsze próbne prezentacje. Jak zobaczę, to opowiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki + Dobrze,że ktoś informuje nas o nowościach+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł +. Wnikliwie napisany tekst. Zaintrygowała mnie ta nowa telewizja, chciałbym zostać testerem .Czy jest jeszcze taka możliwość, czy jest już za późno?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+..Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się pierwszy raz o tym projekcie. Uważam,że zrewolucjonizuje internet i znajdzie wielu użytkowników. Będzie również niewątpliwą konkurencją dla funkcjonująch telewizji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje redaktorowi Stanisławowi M. Stanuchowi za profesjonalną pomoc w przygotowaniu tego artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.