Facebook Google+ Twitter

Jordania nie chce połączenia z Autonomią Palestyńską

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-29 22:51

Jordania nie chce przyłączyć do siebie żadnej części Autonomii Palestyńskiej. Poinformował o tym władca państwa, król Abdullah podczas spotkania z prezydentem Izraela Szymonem Peresem w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jordańczycy obawiają się, że Zachód z powodu impasu w negocjacjach pokojowych będzie naciskać na połączenie Jordanii z częścią Zachodniego Brzegu. 70 procent mieszkańców tego kraju to Palestyńczycy, którzy przybyli w 1949 roku z Izraela jako uchodźcy.

Król Abdullah powiedział, że jedynym rozwiązaniem jest stworzenie palestyńskiego państwa. Mieszkańcy Zachodniego Brzegu nie chcą bowiem ani izraelskiej ani jordańskiej kontroli militarnej. Prezydent Szymon Peres zapewnił, że Izrael popiera koncepcję dwóch państw dla dwóch narodów i jest gotowy powrócić do negocjacji.

Sprawa przyłączenia Zachodniego Brzegu do Jordanii powraca wtedy, gdy nie udaję się wznowić negocjacji pokojowych. Jordańczykom pomysł ten się nie podoba. Obawiają się utraty tożsamości i ogłoszenia przez Izrael, że Jordania jest prawdziwym palestyńskim państwem. W zeszłym roku Amman zaczął więc odbierać obywatelstwo tysiącom Palestyńczyków. W zamian przyznawał status rezydenta, aby - jak tłumaczono - bez przeszkód mogli wrócić na Zachodni Brzeg po utworzeniu palestyńskiego państwa. Nieoficjalnie mówi się, że Amman rozpoczął tę procedurę gdyż obawiał się, że Palestyńczycy na zawsze zamieszkają w Jordanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.