Facebook Google+ Twitter

Jordania: Zamach na izraelskich dyplomatów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-14 19:34

W Jordanii, w pobliżu konwoju z izraelskimi dyplomatami, eksplodowały dwie bomby. Nikt nie ucierpiał.

Do zamachu doszło po południu niedaleko mostu Allenby, na granicy jordańsko-izraelskiej. Ładunki wybuchowe zostały zdalnie zdetonowane, gdy konwój wjechał na przejście graniczne. Podmuch eksplozji wywrócił samochody, którymi podróżowało trzech dyplomatów. Przedstawiciele izraelskiej armii podejrzewają, że zamachowcy obserwowali most z dużej odległości i odpalili ładunki w złym momencie.

Natychmiast na miejsce wybuchu pojawiły się siły bezpieczeństwa. Z jednej strony mostu przybyli izraelscy żołnierze, z drugiej - nadbiegli jordańscy wojskowi.

Ambasadora Izraela w Jordanii prawdopodobnie nie było w żadnym z pojazdów, które wchodziły w skład konwoju. Jordańczycy twierdzą jednak, że celem ataku był ważny izraelski dyplomata. Przedstawiciele państwa żydowskiego poinformowali jedynie, że w konwoju podróżowało czterech pasażerów i dwóch ochroniarzy. Zmierzali do Izraela na weekend.

Komentatorzy podkreślają, że od dłuższego czasu rośnie prawdopodobieństwo przeprowadzenia ataków terrorystycznych na zagraniczne cele izraelskie. Władze państwa żydowskiego obawiają się odwetu ze strony Hezbollahu za śmierć Imada Mughniyeha - wiceszefa tej organizacji. Mughniyeh zginął w zamachu bombowym w Damaszku w 2008 roku. Libańscy bojownicy oskarżyli Izrael o zorganizowanie ataku. Tel Awiw nigdy się do tego nie przyznał.

W ciągu ostatnich lat już kilkakrotnie próbowano zabić izraelskich dyplomatów. W zeszłym roku terroryści usiłowali wysadzić w powietrze izraelską ambasadę w stolicy Azerbejdżanu, Baku.
Izrael i Jordania podpisały traktat pokojowy w 1994 roku. Ostatnio relacje między tymi państwami znacząco się jednak ochłodziły. Powodem tego jest konflikt izraelsko-palestyński i brak nadziei na jego szybkie rozwiązanie. Znaczna część mieszkańców Jordanii jest pochodzenia palestyńskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.