Facebook Google+ Twitter

Jose Manuel Barroso pozostanie prawdopodobnie szefem Komisji Europejskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-10 07:51

Z kolei na fotel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego największe szanse mają Jerzy Buzek i Włoch Mario Mauro. W ciągu najbliższych dni powinna być znana również obsada stanowisk najważniejszych unijnych komisarzy.

Zakończone w niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego zdecydowanie wygrały partie chadeckie, a przegrali socjaliści.

Do europarlamentu dostało się więcej niż dotychczas przedstawicieli skrajnych ugrupowań. Tak stało się w Holandii, Danii i Austrii.

Radosław Kołatek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że to jeden ze skutków kryzysu w Europie. Ekspert podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że w wielu krajach panuje poczucie braku zaufania do instytucji publicznych połączone z nastrojami antyimigranckimi. Wszystko dlatego, że rynek staje się coraz trudniejszy, a imigranci zabierają pracę Europejczykom.

Z kolei znawca problematyki europejskiej Marek Saryusz-Wolski twierdzi, że wbrew pozorom poparcie dla skrajnych partii nie jest znacząco większe niż dotychczas. Jak dodaje, w Europie notuje się do 20 procent niezadowolonych wyborców i ten margines w wypadku ostatnich wyborów został utrzymany.
Marek Saryusz-Wolski zwraca uwagę, że ciekawą jest sytuacja w Polsce, gdzie partie skrajne nie dostały się do europarlamentu. Według oficjalnych danych PKW, Libertas zdobył 1,14 procent poparcia, UPR 1,1 procent, Polska Partia Pracy 0,7 procent, a Polska Partia Socjalistyczna 0,02 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.