Facebook Google+ Twitter

Joshua Bell zagra w Teatrze Wielkim w Warszawie

Raz na jakiś czas zdarzają się okazje, których niewykorzystanie byłoby kompletnym szaleństwem. Tak też jest w wypadku zbliżającego się koncertu organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Do Polski zawita skrzypek Joshua Bell.

 / Fot. Aleksander Kurov PAP/Itar-TassW październiku każdy z nas będzie mógł wziąć udział w wydarzeniu szczególnym. Polska otrzyma niezwykły prezent w postaci muzyki. Muzyki nie byle jakiej. Nasz kraj odwiedzi bowiem Joshua Bell, jeden z najważniejszych współczesnych skrzypków. Co więcej, przywiezie ze sobą instrument, który w Polsce już bywał, a jego historia jest niemniej ciekawa, niż historia jego poprzednich właścicieli.

Zacznijmy jednak od początku: Joshua Bell urodził się w 1967 roku w Bloomington, w stanie Indiana, w Stanach Zjednoczonych. Naukę gry rozpoczął w wieku lat czterech, w wieku czternastu był już solistą orkiestry w Filadelfii. Współpracował z większością wybitnych muzyków naszych czasów, nagrał już ponad 20 płyt. Co ciekawe, nie jest artystą zamykającym się na cztery spusty w filharmonii. W 2007 roku Bell wziął udział w dość nietypowym eksperymencie dziennika „Washington Post” - przebrany za ulicznego skrzypka grał przez godzinę na stacji metra. Z pewnością jednak nie zabrał wtedy ze sobą swego największego skarbu – skrzypiec wykonanych w 1713 roku przez samego Stradivariego.

Ich nazwa - Gibson ex Huberman pochodzi od nazwiska pierwszego właściciela – sławnego polsko – żydowskiego muzyka Bronisława Hubermana. Instrument został misternie wykonany i charakteryzuje się podobno niezwykłym brzmieniem, przez co być może aż dwa razy padł łupem złodzieja. Za drugim razem – ukradziony z garderoby artysty w Carnegie Hall zniknął na długie lata. Pewien nieznany skrzypek przyznał się do kradzieży na łożu śmierci.

Joshua Bell kupił instrument, wart obecnie około 3,5 miliona dolarów. A Muzeum Historii Żydów Polskich zaprosiło Bella. Co to oznacza dla nas? Po pierwsze, możliwość obcowania z wybitnym muzykiem i niecodziennym brzmieniem niecodziennego instrumentu. Po drugie – możemy się przyczynić do budowy ekspozycji Muzeum. Mniej lub bardziej. Obok klasycznych biletów istnieje bowiem możliwość wykupienia pakietu sponsorskiego (do 30 września), obejmującego, poza kilkoma wejściówkami, przywilej wpisania do księgi pamiątkowej oraz ofertę wykupienia przestrzeni reklamowej księgi w korzystnej cenie (rarytas dla firm).

Koncerty odbędą się 20 października w Filharmonii Częstochowskiej i 21 października w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Głodni szczegółowych informacji odnajdą je na stronie: =pl.

Czasu jest niewiele, więc lepiej podjąć szybką decyzję. A warto, bo taka okazja może się prędko nie powtórzyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szkoda, że nie w Krakowie ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.