Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16550 miejsce

Jowisz, zwany także Gromowładnym

Jowisz w swoich rozmiarach jest większy od pozostałych planet Układu Słonecznego o dwa i pół raza. Jego dominująca rola była dostrzegana już w czasach starożytnych. Nie bez powodu zyskał miano pochodzące od króla wszystkich bogów.

Jowisz, widoczna Wielka Czerwona Plama i Młodsza Czerwona Plama (mniejsza po prawej). Zdjęcie wykonane z HST w dn. 3.4.2017 r.; odległość planety od Ziemi: ok. 668 mln km. http://hubblesite.org/news_release/news/2017-15 / Fot. NASA, ESA, and A. Simon (GSFC)Nazwany na cześć ojca bogów starożytnych Rzymian - Jowisz. Ogromna planeta to oczywisty król Układu Słonecznego. Posiadając większą masę niż wszystkie inne planety razem wzięte, olbrzymie pole grawitacyjne Jowisza zmienia kurs zabłąkanych komet, które mogłyby grzmotnąć w Ziemię, powodując spustoszenie.

To olśniewające zdjęcie Jowisza zostało zrobione z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a w dniu 3 kwietnia 2017 r. W tych dniach planeta pozostawała najbliżej Ziemi w roku bieżącym; odległość ok. 668 milionów kilometrów. Hubble wykorzystał tedy sposobność aby przyjrzeć się legendarnej Wielkiej Czerwonej Plamie w jej całej okazałości. Obserwował też pokrewne zjawisko, który występuje na dalszych południowych szerokościach jowigraficznych, zwane Młodszą Czerwoną Plamą. WFC3 (Wide Field Camera 3 – Kamera szerokiego pola) pozwoliła na sfotografowanie niezwykłych detali w atmosferze Jowisza, w rozmiarach nie większych niż 130 kilometrów.

7 kwietnia planeta znajdowała się w opozycji. To znaczy, że miała miejsce konfiguracja w której Słońce, Ziemia i Jupiter położone są w jednej linii. Ziemia pozostaje wtedy pomiędzy Gwiazdą Dzienną a gazowym olbrzymem. Podczas opozycji Jowisz jest najbliżej Ziemi i jaśnieje na nocnym niebie bardziej niż kiedy indziej.

Hubble odkrywa złożone, pełne szczegółów piękno chmur Jowisza, rozścielających się pasmami na różnych szerokościach jowigraficznych, zwanych pasami równoleżnikowymi. Ogromne i potężne burze wraz z setkami pomniejszych zawirowań, które przepływają w różnych kierunkach na różnych wysokościach, dzielą atmosferę planety na kilka wspomnianych barwnych pasm. Jaśniejsze obszary, zwane strefami, charakteryzują się wysokim ciśnieniem, gdyż znajdują się w wyższych warstwach atmosfery. Ciemniejsze obszary gdzie ciśnienie spada, nazywa się pasami.

Jowisz, widoczna Wielka Czerwona Plama i Młodsza Czerwona Plama (mniejsza po prawej). Zdjęcie wykonane z HST w dn. 3.4.2017 r.; odległość planety od Ziemi: ok. 668 mln km. http://hubblesite.org/news_release/news/2017-15 / Fot. NASA, ESA, and A. Simon (GSFC)Znakiem firmowym planety jest Wielka Czerwona Plama, długowieczna burza o rozmiarach przekraczających średnicę Ziemi. Uściślając jest to antycyklon, który rozpętał się co najmniej 350 lat temu. Obserwacje potwierdzają, że wielkość WCP stale maleje. Znacznie mniejsze zjawiska tego rodzaju dają się zaobserwować jako białe lub brązowe owale. Takie burze mogą trwać zaledwie kilka godzin lub przeciągać się na całe stulecia.

źródło: hubblesite.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.