Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1776 miejsce

Józef Eliasz, człowiek odpowiedzialny za Bydgoszcz Jazz Festiwal

Choć urodził się i pierwsze lata życia spędził w Inowrocławiu, to swoje życie związał Bydgoszczą. Zaangażował się działalność społeczną na rzecz miasta, a przez cztery lata był nawet radnym.

Józef Eliasz podczas jednego z koncertów / Fot. ze zbiorów Eljazz ClubW czasie urzędowania zajął się działką, na której zna się najlepiej, czyli kulturą. Przede wszystkim jest jednak jazzmanem.

Józef Eliasz, bo o nim mowa, muzykę ma we krwi – jest synem muzyka i pedagoga. Pierwsze szlify zbierał w orkiestrze dętej, która działała w bydgoskim Technikum Elektronicznym z inicjatywy jego ojca. Potem, grał na gitarze i perkusji w Domu Rzemiosła w zespole Edwarda Iwaszkiewicza. Ukończył Technikum Samochodowe, jednak pociągała go muzyka, szczególnie rozrywkowa, której uczył się sam. Rozpoczął studia w bydgoskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Uczył się także w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej.

W latach 70. związany był ze studenckim klubem Beanus z Bydgoszczy. Stworzył wówczas grupę Bean Jazz, z którą wystąpił na wrocławskim festiwalu Jazz nad Odrą. Dostrzeżono jego talent - dostał nagrodę indywidualną jako najlepszy perkusista. Grał także w czołowych jazzowych grupach z wybrzeża – gdańskim Antyquintet oraz szczecińskim Breakwaler. W 1979 roku współpracował ze Zbigniewem Górnym i jego orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu.

Lata 80. Józef Eliasz spędził na egzotycznych podróżach luksusowymi statkami – oczywiście jako muzyk zespołów grających na pokładzie. Szybko został bandleaderem i dowodził dwiema grupami muzycznymi. Jedną z nich jest Eliasz Orchestra, która od 1992 roku dawała także koncerty w Polsce. Podróże sprawiły, że repertuar zespołu jest niezwykle zróżnicowany.

Po 11 latach muzyk wrócił do Bydgoszczy. W 1995 roku stał się właścicielem klubu, niegdyś Trytony - pierwszego w mieście klubu muzycznego nowej generacji. To Eliasz sprawił, że Trytony stały się Eljazzem i przyjęły profil jazzowy. Miejsce to stało się mekką na mapie lokalnego jazzu. Organizowane są tu cykliczne imprezy – nie tylko jam session, ale także talent show dla wykonawców-amatorów. Europejskie Spotkania Jazzowe przemieniły się z czasem w Bydgoski Festiwal Jazzowy. Powstało także Bydgoskie Stowarzyszenie Eljazzu, które odpowiada za koncerty, konkursy, festiwale i warsztaty jazzowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.