Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1952 miejsce

Józef Ignacy Kraszewski. Najpłodniejszy polski pisarz był autorem 220 powieści

Autor "Starej Baśni" i "Hrabiny Cosel", czyli dzieł znanych z adaptacji filmowych, był niezwykle pracowity. Napisał tyle powieści, że znalazł się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa!

 / Fot. By Anonymous photography [Public domain], via Wikimedia CommonsPatrząc na liczbę napisanych książek, artykułów i innych publikacji, nasuwa się jedno pytanie: czy Józef Ignacy Kraszewski miał czas przeczytać wszystko, co napisał? Parę liczb prezentujących dorobek: ponad 220 powieści w około 400 tomach, 150 opowiadań i nowel, ponadto wiele relacji z podróży i wspomnień (ok. 10 tomów), prac historycznych i naukowych (ponad 20 tomów). Do tego sztuki sceniczne (ponad 20) i wiersze (ok. 20 tomików). Jeszcze warto wspomnieć o publicystyce społeczno-politycznej (kolejne 10 tomów), prace edytorskie i redakcyjne w tytułach np. "Athenaeum", "Gazeta Codzienna" i drezdeński "Tydzień". Kilka tysięcy felietonów, artykułów, recenzji. Na dokładkę liczne tłumaczenia z pięciu języków: angielskiego, francuskiego, łaciny, niemieckiego i włoskiego (21 pozycji). Nawet jego korespondencję szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy listów!

Józef Ignacy Kraszewski wcale nie spędzał całego życia na układaniu zdań, rozdziałów, tomów. Miał w życiu też inne pasje, takie jak muzyka, malarstwo, podróże. Jako patriota interesował się również polityką i historią. "Stara Baśń" rozpoczęła cykl 29 powieści w 78 tomach o dziejach Polski. Obejmuje okres od początków państwowości na ziemiach polskich aż do czasów panowania dynastii saskiej, bo cykl kończy powieść "Saskie ostatki". A to tylko fragment jego pisarskiego dorobku… Jest tak wielki, że przez pewien czas był wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako autor największej liczby napisanych powieści. W 1996 wyprzedził go Brazylijczyk Ryoki Inoue. Za to w Polsce Kraszewski do tej pory nie ma sobie równych pod względem liczebności napisanych prac.

Wysiłek włożony w poszczególne dzieła to nie tylko dosłowne pisanie. Kraszewski dużo czasu musiał poświęcić na poszukiwanie informacji, a warto pamiętać, że nie było to tak szybkie i wygodne zajęcie jak obecnie w dobie internetu. Szczególnej uwagi wymagały pod tym względem powieści historyczne. Osadzając bohaterów powieści w odległych wiekach, Kraszewski musiał "zbudować” ich środowisko na podstawie faktów historycznych. Ważna była również znajomość dawnych tradycji. Powieści Kraszewskiego znane były z opisów słowiańskich obyczajów, takich jak postrzyżyny, wesela, pogrzeby czy noc Kupały.

Kolejnym pracochłonnym aspektem w jego twórczości był język powieści, który zawierał wiele archaizmów. Dzięki niemu odbiorcy łatwiej wczuć się mogli w klimat opisywanych czasów, ale dla samego autora była to dodatkowa praca. Pisarz wymyślał też własne określenia i starał się nawet odmieniać inaczej czasowniki i rzeczowniki.

Powieści Kraszewskiego są świetnym połączeniem fikcji i faktów. Bohaterami są zarówno postaci fikcyjne jak i autentyczne, które wspólnie żyją w czasach znanych z kart podręcznika do historii. Ci bohaterowie przeprowadzają czytelnika przez niemal całą historię Polski. Warto również dodać, że zainteresowania Kraszewskiego były na tyle szerokie, że pisał on również o czasach starożytnych.

"Jego imponujący dorobek literacki wywarł trwały wpływ na kulturę i literaturę polską oraz twórczość współczesnych mu i późniejszych pokoleń Polaków" - głosi tekst uchwały sejmowej, która rok 2012 ogłosiła patronatem pisarza. Niestety powieści Kraszewskiego nie ma już w spisie lektur szkolnych, ale warto pamiętać, że to one były najczęściej tłumaczone na języki obce przed pojawieniem się twórczości Sienkiewicza.

Źródła:
literatura.net.pl, historia.focus.pl, polskieradio.pl, ksiazki.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.