Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

968 miejsce

Józef Janczewski - poeta z piórem, pędzlem i paletą w ręku

Ostatni tomik poetycki Józefa Janczewskiego nosi tytuł "Na szachownicy życia" i jest wielką refleksją nad życiem, przemijaniem. Autor bawi się słowami, układając je w strofy "maluje" swoje wiersze.

Pisanie poezji dla Janczewskiego jest powołaniem, talentem, manifestacją uczuć i komunikacją ze światem zewnętrznym. Posługuje się często metaforą i ona staje się w wierszu łańcuchem asocjacji i esencją poezji, znajdując swoje miejsce między słowami. Poprzez metaforę łączy poeta swoje widzenie świata z naturą i opisywaną całością.

Autor opanował to do perfekcji, nie zamyka się w standardowym odczuwaniu nastrojów. Zachwyt i kontemplacja otwiera w jego wierszach pełnię oczekiwania prawdy i tajemnicy. Wiersz powinien wzbudzać w czytelniku wyobraźnię i pobudzać do refleksji

 / Fot. Isabella Degen...W uszach dzwoni cisza jakby śmierci kosa,
chichot sekund zapadł się w telefon głuchy.
W lustrze świtu stoi tak jak przyszła bosa, z prześwietlonym
życiem i z ziarenkiem otuchy...

Janczewski odsłania się i daje nam cząstkę siebie samego. Tak o swojej poezji mówi sam autor: "Wiersze są spowiedzią, obnażaniem siebie przed światem, a jeśli odbijają się od pancerza gruboskórności trzeba odgrodzić się ironią, by cierpieć w samotności. Może gdzieś i kiedyś gołąb z listem u nóżki, czy wrzucona do morza butelka z przesłaniem odnajdzie adresata, bo chodzi o to, aby być słyszanym choćby przez jedną duszę, która jest miłością i intuicją, bo choćby układ ptaków w locie też jest obrazem ich duszy."

Józef Janczewski urodził się w 1942 r. w Bukareszcie. Jest autorem 21. tomików wierszy o tematyce refleksyjno-filozoficznej. Jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w Krakowie.

Utwory, poezja i proza, drukowane były w almanachach i antologiach. Wiersze Janczewskiego są tłumaczone na języki obce i zdobywają nagrody, wyróżnienia na konkursach ogólnopolskich. Jest twórcą pejzaży malowanych nie tylko słowem, ale i pędzlem, jest malarzem akwarelistą.
Dla niego poezja jest malarstwem a malarstwo poezją. Warto poznać tego poetę i malarza.

Józef Janczewski, Tytuł: Na szachownicy życia,
Wydawca: Stowarzyszenie Twórcze Artystyczno-Literackie, Kraków 2010.
ISBN 978-83-60366-34-9

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pięknie to Pani skomentowała Pani Jolanto.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta Horodecka-Wieczorek
  • Jolanta Horodecka-Wieczorek
  • 18.01.2011 21:25

Zauważyłąm, że p. Isabella Degen nie dość, że ma dwie muzy / pisze i maluje/to jeszcze ma talent do wyławiania talentów, jak w przypadku poetki i malarki p Jadwigi Rudnickiej a teraz i p. Jozefa Janczewskiego -tez poety i malarza. P. I. Degen piórem tak wymalowała poezje p. J. Janczewskiego, że aż owe 21 tomików autora chcialoby się mieć w zasięgu reki. Juz w zacytowanym fragmencie wiersza p. J. Janczewski obnaża swą wrażliwość i wprowadzając czytelnika w stan głębszej refleksji, jakby mimowoli zachęcał do dalszej lektury... Gratuluje i zycze kolejnych, pełnych zadumy tomików...
autorka literatury fantastycznej i bajek dla dzieci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba dobrze znać autora, ażeby tak wnikliwie napisać o blaskach i cieniach jego duszy;)) Bardzo ciepła recenzja, Happy New Years Isabello!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pod intrygującym tytułem, kryje się prawda o naszym życiu słowem malowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest wielka umiejętność znajdywania, wyszukiwania wartościowych pozycji literackich. Do tego wybornie i profesjonalnie napisana recenzja zachęca do przestudiowania twórczości tego autora. Tym bardziej że mało z tego co pisze puszczane jest na "wiatr".

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.