Facebook Google+ Twitter

Józef Marchel - historia zwykłego żołnierza

Warszawski Nikifor oraz Don Kichotka organizują wystawę "Historia zwykłego żołnierza", której celem jest zebranie środków finansowych na zakup leków dla wdowy po byłym żołnierzu kampanii wrześniowej z Armii "Modlin".

Józef Marchel, urodzony 2 listopada 1914 roku w Lisewie koło Płońska, z powodu braku środków finansowych nie skończył żadnej szkoły. Początkowo pracował w majątku w Drożdżynie.

1 stycznia 1938 roku wziął ślub z Janiną z domu Sińską, w kościele św. Jana w Sochocinie koło Płońska. W marcu 1938 roku został powołany do jednostki wojskowej 32. Pułku Piechoty w Twierdzy Modlin jako strzelec konny.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Józef został włączony do Armii Modlin, dowodzonej przez generała Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego. Pod Mławą wziął udział w swojej pierwszej bitwie, jak się okazało, jednej z najważniejszych w kampanii wrześniowej.

Po przegranej wojnie, Józef wrócił do domu, ale po donosie sąsiadki trafił na roboty przymusowe do Niemiec. U bauera o nazwisku Libertz przepracował niewolniczo dziesięć miesięcy. W domu została żona i trójka małych dzieci.

Po wojnie Józef pracował w swoim wyuczonym zawodzie jako cieśla przy budowie Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu, remontował Dworzec Wschodni w Warszawie, a później podjął pracę jako stolarz w Administracji Budynków Komunalnych w Legionowie. Zmarł w 1995 i został pochowany w Legionowie. Patronat nad tą wystawą objął Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie

Głównym sponsorem wystawy jest: www.trenerindywidualny.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

mam za mało materiału , poniewaz wdowa która ma 91 lat , juz nie wiele pamięta a pozatym ma niewiele dokumentacje które moglo by jakikolwiek ulepszy materiały do tego artykuły i dlatego zwróciłem o pomoc w celu zdobycia więcej informacji , a druga sprawa błędów ortograficznie i technicznie powstają z tego powodu ze urodziłem się jako dziecko porazenie mózgowie i choruję na dysgrafię ,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Merytorycznie temat ciekawy i ważny. Jednak forma niestety nie nadaje się do publikacji. Panie Marku, z całym szacunkiem, rozumiem, że można mieć pewną ograniczoną znajomość interpunkcji, ale całkowite ignorowanie jej zasad powoduje, że nawet najbardziej interesujący tekst nie nadaje się do czytania. Proponuję poświęcić nieco więcej czasu na dopracowanie tekstu. Moim zdaniem publikowanie go w takiej formie jest wyrazem lekceważenia czytelników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wspaniały materiał. Niestety taka jest obecna Polska. Pieniądze wydaje się na zdrajców, a zapomina o tych z najniższym stopniem wojskowym żołnierzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.