Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6655 miejsce

Józef Oleksy: Marek Siwiec nie jest jedynym, który odejdzie z SLD

W zeszłym tygodniu europoseł, Marek Siwiec, ogłosił swoją decyzję o odejściu z SLD. Wywołał tym falę zdziwienia u jednych, zażenowania u drugich i spekulacji o możliwości transferu u jeszcze innych.

 / Fot. PAP/Rafał GuzJako powód odejścia europoseł Marek Siwiec podał brak współpracy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Ruchem Palikota i nieumiejętne wykorzystywanie przez lewicę doświadczenia byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. To głośne odejście stało się powodem wielu spekulacji i dociekań polityków wszystkich opcji, na temat faktycznych przyczyn i ewentualnych skutków dla SLD.

Józef Oleksy, wiceprzewodniczący SLD, nie widzi w odejściu Marka Siwca niczego nadzwyczajnego. Nie wyklucza też takiej opcji, że europoseł Siwiec nie będzie jedynym, który odejdzie z partii. Jednocześnie ocenia, że Marek Siwiec nie jest "typem emocjonalisty", który postanawia podjąć ważną decyzję "pod wpływem chwili". Wprost przeciwnie - jest typem człowieka, który precyzyjnie kalkuluje i przewiduje - ocenia serwis dziennik.pl.

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz o decyzji Marka Siwca mówi, że nie jest "tym zaskoczony". Aleksander Kwaśniewski oświadcza przed kamerami telewizji: "To nie ja namówiłem Siwca, by odszedł z SLD". Marek Siwiec zapewnia, odchodząc z SLD - nadal "Pozostaję człowiekiem lewicy". Rozgrzewa się emocjonalnie Janusz Palikot, licząc na łatwy "polityczny łup", czyli ewentualny transfer roku, i zaprasza na dzisiejszą rozmowę Marka Siwca. A ten bez entuzjazmu powiada, że chętnie rozmawia z każdym.

Zarzuty Marka Siwca stawiane partii i jej kierownictwu, wiceprzewodniczący Oleksy uważa za "nieuczciwie sformułowane". Zarzut np. o tym, że partia nie przebije "szklanego sufitu" i nie dojdzie do władzy, jest zupełnie nieuprawniony - przekonuje rozmówca gazety "Polska The Times". Być może u Marka Siwca nastąpiło wzmożone pragnienie przyśpieszonego "dojścia do władzy", bo ciągle jest młody i energiczny. Szef SLD Leszek Miller ocenia decyzję jego odejścia nieco dosadniej, mianowicie że jest "dorosłym chłopcem". Przypomina też swój podobny krok, który skończył się niepowodzeniem i klapą przy powołaniu nowego projektu partii.

Były marszałek Sejmu, Józef Oleksy nie wykluczył, że ważnym argumentem Marka Siwca jest brak woli współpracy SLD, z Aleksandrem Kwaśniewskim. Jednocześnie zaprzeczył, że w całym SLD był sprzeciw, w sprawie współdziałania i uznawania roli Aleksandra Kwaśniewskiego w polityce.

Natomiast za uprawnioną spekulację, uznał Józef Oleksy twierdzenie, że Aleksander Kwaśniewski i Marek Siwiec planują razem, budować nową inicjatywę polityczną. Według niego nie chodzi jednak o zbudowanie nowej partii, lecz raczej o tworzenie list lewicy do Parlamentu Europejskiego i umacnianie pozycji byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jako "ewentualnego lidera takiej listy". Zdaniem Józefa Oleksego, Aleksander Kwaśniewski - jako rozpoznawalne nazwisko - wziąłby wiele głosów, co politycznie oznaczałoby nową jakość na scenie publicznej.

Po dzisiejszym spotkaniu obaj politycy – Palikot i Siwiec, na konferencji prasowej deklarowali chęć współpracy, w kierunku budowy "dużego ugrupowania na lewicy". Obaj też zgodnie oświadczyli, że liczą na 30-procentowe społeczne poparcie i zwycięstwo w wyborach. Nie ujawnili, czy ewentualna nowa partia miałaby działać pod szyldem Ruchu Palikota, czy chodzi o zupełnie nowe ugrupowanie z nową nazwą. Janusz Palikot nie omieszkał jednak dodać, że drzwi Ruchu Palikota są dla Marka Siwca otwarte.

Marek Siwiec kurtuazyjnie stwierdził, że bardzo się jemu podoba dotychczasowa działalność Ruchu Palikota, ale chciałby poznać partię lepiej. Jestem bardzo zainteresowany tym, czym jest Ruch Palikota – mówił, bo – jak podkreślał - nie zna tej organizacji zbyt dobrze. Na spotkaniu z jej szefem - miałem pytania o profil ideowy i o to, czy to ten nurt lewicowy, który mnie interesuje – powiedział ogólnikowo.

Janusz Palikot i Marek Siwiec zdradzili również, że mają zamiar umówić się na spotkanie z Aleksandrem Kwaśniewskim, aby porozmawiać z nim, czy jest szansa na budowę większej formacji lewicowej. Do spotkania ma dojść przed świętami.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Może ta otyła kasandra,też opuści szeregi SLD.Po tym numerze z Gudzowatym powinien na wieki zamilknąć,kończ waść jeśli masz jakiś wstyd.!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tam się nie dziwię, że odszedł. SLD pod wodzą Millera to organizacja istniejąca wyłącznie dla kasy i nie mająca w ogóle żadnego wpływu na nic oraz żadnej ideologii. Ci ludzie w ogóle niczym sensownym się nie zajmują, nie mają żadnych pomysłów i w praktyce nie są w ogóle lewicą tylko partią ludzi zamożnych, którzy chcą być jeszcze bogatsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co to dorabianie ideologii? Tu sprawa jest tak prosta jak peruwiańska czapeczka. Pan Siwiec wiedząc dobrze, że nie dostanie się na listy kandydatów do Brukseli z poręki SLD szuka kogoś kto go przytuli. Może Palikot a może trochę leniwych acz tłustych kotów z lewicy utworzy jakąś nową formację na tą okoliczność? Kwaśniewskiego już namawiają ten się odchudza, stroni od trunków/brawo/ może odpali? Jeśli policzyć tych polityków co już niedługo mogą zaginąć w polityce np.M.Kamiński to kto wie co się urodzi. Patrząc na pierwszy szereg w marszu 11 listopada pod egidą p.Komorowskiego to ho ho same tuzy bez perspektyw. Giertych i Kamińsk itp itd. Do kasy mili Rodacy do kasy.i

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lewica posiada również bardzo wielu swoich własnych kandydatów. Np na takiej liście wyborczej Włodzimierz Czarzasty może z powodzeniem konkurować z A. Kwaśniewski. i to nawet w nadchodzących wyborach prezydenckich. Lecz W. Czarzasty to jednak porządna lewica, natomiast A. Kraśniewski jakaś hipotetyczna partia X. Takie X plus PR to już tylko Czarna dziura zwana u nas Czarną Strukturą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.