Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4672 miejsce

Józef Retinger - kim tak naprawdę był?

Jeden z ojców europejskiej integracji, założyciel i wieloletni sekretarz grupy Bilderberg, najbliższy doradca Władysława Sikorskiego, cichociemny, prawdopodobnie agent, człowiek mający rozległe kontakty, w Polsce jest niemal nieznany.

Tablica upamiętniająca Józefa Retingera / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krakow-Jozef_Retinger_plaque.jpgJózef Retinger urodził się w 1888 roku w Krakowie. Jego rodzina pochodziła z Niemiec, jednak po osiedleniu się w Polsce, stała się gorliwie patriotyczna. W wieku 9 lat, Retinger stracił ojca i trafił pod opiekę Władysława Zamoyskiego.

Ten, widząc niezwykłe uzdolnienia chłopca, wysłał go po kilku latach na studia do Paryża. Młody Józef zrobił błyskotliwą karierę na Sorbonie, gdzie już po dwóch latach uzyskał tytuł doktora (1908). Wcześniej studiował w rzymskim seminarium duchownym.

Retinger zaprzyjaźnił się z Josephem Conradem, pod namową którego wyjechał do Londynu w roku 1911. Nawiązał tam wiele kontaktów, poznał m. in. Clemeceau i Churchilla. Już podczas I wojny światowej kuzynek diabła , bo tak często go nazywano, otrzymał misję od przywódców Ententy (rzecz bezprecedensowa - obywatel państwa, które nie istnieje, otrzymuje ważne zadanie od przedstawicieli światowych mocarstw).

Retingerowi powierzono nakłonienie Austro-Węgier do podpisania układu z Ententą. Misja ta jednak nie powiodła się. W 1917 roku Józef udał się do Hiszpanii, a stamtąd do Meksyku. Został tam doradcą prezydenta Callesa i aktywnie uczestniczył w rewolucji, która w dużej mierze wymierzona była w Kościół katolicki. Po raz kolejny Retinger nawiązał sieć kontaktów, w tym, co mocno prawdopodobne, z establishmentem amerykańskim. W Meksyku spędził sporo lat, gdyż był przeciwnikiem Sanacji i był niemile widziany w ojczyźnie. Działał jednak aktywnie w europejskiej dyplomacji, a w 1936 zorganizował Front Morges. To właśnie wtedy zaprzyjaźnił się z Władysławem Sikorskim. Cały czas prowadził też Biuro Polskie w Londynie.

Retinger a śmierć generała Sikorskiego

Retinger był najbliższym doradcą Sikorskiego. W 1940 roku najprawdopodobniej uratował mu życie. Gen. Sikorski znajdował się wtedy na południu rozbitej przez Niemcy Francji, a jego wojsko było w rozsypce. Jego doradcy udało się jednak uzyskać samolot od RAF-u. Poleciał więc nim po swojego dowódcę i przywiózł go do Londynu, gdzie zaaranżował spotkanie z Churchillem. W 1941, po wznowieniu stosunków dyplomatycznych z Rosją, szara eminencja polskiego rządu została pierwszym przedstawicielem dyplomatycznym RP w Rosji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bilbo DIngdong
  • Bilbo DIngdong
  • 20.07.2011 18:22

Super tekst. Dziekuje!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katarzyna Maj
  • Katarzyna Maj
  • 07.05.2011 12:05

A czy Józef Retinger był europejskim mężem stanu i kiedy postulował utworzenie Stanów Zjednoczonych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka ciekawych linków a propos Nowego Porządku Światowego (NWO)
http://www.kki.pl/piojar/polemiki/novus/iluminaci/dolar/dol.html
http://www.iluminaci.pl/filmy/alex-jones-martial-law
http://www.iluminaci.pl/bilderberg/cele-grupy-bilderberg
http://nowyporzadekswiata.blogspot.com/
http://nowyporzadekswiata.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.