Facebook Google+ Twitter

JP2 kontra mp3

Czy w gigabajtach przesyłanych codziennie informacji ma szanse się prześliznąć cokolwiek, co pozostanie w głowie troszkę dłużej niż tipsy na palcach Joli Rutowicz?

W dzisiejszych, „nowoczesnych” czasach ciągle trwa wyścig, plebiscyt popularności. Wszędzie pytają nas: za jaką opcją jesteśmy, kogo lubimy, kogo popieramy, kogo szanujemy, a kto jest totalną żenadą i lubić go to co najmniej faux pas. W plebiscycie codziennych wyborów stają podmioty odległe od siebie o całe lata świetlne, wszystkie chcą nas przyciągnąć, zainteresować. A decydujemy coraz bardziej (nie)świadomie: czy sprawdzić dziś na Pudelku: czy pogryzł go Lis, jak krótką spódniczkę ma Doda, może poczytać książkę/gazetę lub obczaić nową komórkę/grę komputerową.

Stale aktualizujemy swoje poglądy na to, co teraz jest na czasie, staramy się wybiegać do przodu, żeby nie zostać z tyłu pod względem mody. A moda rządzi we wszystkim: ubiorze, gadżetach, słownictwie, a nawet poglądach. Moda panuje tu przede wszystkim na szeroko rozumianą tolerancję. Ale czy na pewno tak znowu szeroko? Najpopularniejszy u nas prąd religijny rzadko nie jest trendy, moda na JP2 wypaliła się tak samo szybko jak prawdziwa pamięć o papieżu Polaku – ta pamięć, która przyświecała, choć krótko Wiśle i Cracovii. Figurka wiszącego cierpiącego człowieka/Boga mniej pasuje do nowoczesnego designu, niż chociażby postać otyłego, skupionego mędrca. Bo chyba do tego sprowadza się współczesna religijność(?!)

Czy księża będą musieli wysyłać kazania esemesami, aby dotarły do młodych? Nauka Kościoła przegrywa z niedzielnym kinem i sobotnią dyskoteką, z modą na filozofię wschodnią. Księża przyznają, że w niedzielę do kościoła przychodzi ok. 40 proc. zdeklarowanych katolików. – Siejemy jak potrafimy – mówi ksiądz Edward Majka, proboszcz z 10-tysięcznego miasteczka (jak sam siebie określa). – Ziarna padają na zróżnicowany grunt. Ziarno przebija się czasem bardzo długo nim zakiełkuje, wyrośnie i owoc przyniesie – dodaje.

Duchowni, jak również osoby świeckie zaangażowane w szerzenie nauki Kościoła katolickiego zauważyły postępującą makdonaldyzację religii. Dziś nie dziwi nikogo przedmałżeński seks, a nawet przedmałżeńskie mieszkanie razem osób deklarujących się jako katolicy. Nawet konserwatywne babcie zaczęły przymykać oko, próbując unikać otwartego konfliktu z wnukami (lub może przekonały się do ich racji?). Młodzi są, muszą się sprawdzić – dziś nikt nie bierze kota w worku – coraz częściej słyszymy.

Siła oddziaływania dzisiejszego świata jest tak wielka, że słabych przewróci i pochłonie ale tu i tam (vide grupy w USA) rodzą się inicjatywy zachowania totalnej czystości serc w życiu młodych ludzi. Potwierdzają to artykuły w czasopiśmie "Miłujcie się" wydawane przez Chrystusowców z Poznania. - Czy to wszystko nazwać makdonalizacją czy zwykłą ludzką słabością zmieszaną z ofertą dzisiejszego świata?! – uzupełnia ksiądz Edward

„Kiedy narzeczeni mieszkają ze sobą przed ślubem i przychodzą do Kościoła i wydaje się im że są pełnoprawną jego częścią, to jest to wielka, straszna pomyłka. Jeżeli ktoś tak się zachowuje to coś tu strasznie śmierdzi. To tak jakby człowiek wdepnął na ulicy w psią kupę, a później wszedł tak do kościoła, wszyscy to poczują – wspomina słowa z niedzielnego kazania Szymon Hołownia. Z drugiej strony po co utrzymywać fikcję bycia katolikiem? Dla kogo ten cyrk bez gwiazd? Dla sąsiadów – żeby nie gadali? Dla dziadka, żeby ciśnienie nie skoczyło?

– Przypomina mi się kurs przedmałżeński w którym uczestniczyła moja była dziewczyna, na którym ksiądz doradzał, że skoro i tak wszyscy kohabitują, do spowiedzi przedślubnej poszli dzień przed, a tę jedną noc spędzili u rodziców.

Czy Kościół ma pomysł na zatrzymanie w nim młodych? Biskup Jan Tyrawa, w przeddzień Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nawiązując do nauczania Benedykta XVI, podczas Światowych Dni Młodzieży w Sydney zaznaczył: – Musimy rozważyć, czy potrafimy ukazać ideały, dla których warto żyć?

W natłoku codziennych spraw, lawiny (nie)zbędnych informacji, których trochę sami szukamy (na przykład czytając teraz ten tekst) oraz tych, które trochę jakby nas atakują (twórca Pudelka Michał Brański sam przyznaje, że jego marketingowe dzieło często uzależnia, szczególnie tych najbardziej pewnych siebie i swoich upodobań), nie mamy czasu zastanowić się do czego dążymy, czego pragniemy – ale tak długofalowo... bo komóra, nawet ta najbardziej wypasiona – zawsze pozostanie tylko telefonem... czasem przeraźliwie głuchym...

Może przy okazji kolejnej ankiety, lub też bez okazji, czasem warto się zastanowić: kim jestem i nie zawyżać niepotrzebnie statystyk K. K…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

chyba nie rozumiem słlowa "żydostwo"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi sie ten tekst. Na jego tle widac wyraznie jak bardzo KK potrzebuje iskry z Lagiewnik

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.09.2008 14:46

Czy żydostwo przed i po Chrystusie to nie dwie inne bajki ?
Przeca oni mają Talmud
Widziałem kiedyś kilka fajnych zdań w nim , kiedyś tutaj umieszczę by znowu "wywołać oburzenie"
W ogóle fajnie jakby nieznacznie pozmieniać talmud i ideę syjonizmu na nasze potrzeby.Tylko szkoda że ludzie by wtedy do tego inaczej podchodzili...

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak pisaąłm w odpowiedziach: sa różne grupy, tych szczerze wierzacych nie rozumiem, ale szanuję, wiem, że istnieja
tych jedynie kultywujacych tradycję i niechcących siękłócić z dziadkiem... no cóż, tchórzostwa nie popieram - jak to mozliwe, ze pod czyimś komentarzem jest moje zdjęcie i mój profil?! nie kumam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Treść artykułu znacznie bardziej wyważona niż innych Twojego autorstwa, natomiast niektóre odpowiedzi na komentarze w moim odczuciu są żenujące. Widać, że zupełnie nie masz kontaktu z młodymi, którzy chodzą do kościoła z głębokiej potrzeby wewnętrznej, nie rozumiesz ich, może w akcie samoobrony przed zastanowieniem się nad sensem swojego istnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Btw.
@Ef:
http://www.v-a.com/bible/prayer.html
"Ojcze nasz" po aramejsku:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszak po aramejsku chyba głównie mówił;).

Generalnie artykuł dobry do refleksji, zastanowieniem się nad swoją religijnością(dla katolików co najmniej).. Rzecz jest smutna, ale co zrobić, każdy żyje jak mu się podoba, autorytety upadają a wiedzy samemu mało komu zdobywać się chce... I tak mamy konsumpcjonizm/hedonizm wklejony w kolejną sferę życia. Uświadamianie? Na pewno, by ci co myślą że są katolikami zweryfikowali swoje zachowanie, a ci co nimi są na serio starali się jeszcze bardziej... Przydałoby się, ale czasy wyglądają na już nieprzychylne i potrzebny byłby cud(sic) żeby w ogólnej mentalności młodych coś się zmieniło na "lepsze"(zdaniem wierzących/katolików).

Plus, mam melancholijny nastrój;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jezus był prawdopodobnie Aramejczykiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla osłody :) http://pl.youtube.com/watch?v=Swcrsd-DDjQ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacku Wiście - nie jestem aż tak zeschizowaną osobą, żeby się obrażać, czy coś w tym rodzaju ;) serdecznie pzdr
a wszystkim, którzy mają zdanie, że to juz nie te czasy, no cóż, własnej matki nie nakręcę, wyznania religijne szanuję, ale darcie mordy na dzieciaka, ze nie chce siemodlić... delikatnie mówiąc nie zachęca (mieszkam 5 km od Wawy ')
a miła sympatyczna pani z pracy, która włąśnie siedzi koło mnie... super erligijna - ojciec Rydzk nie - ale gej- pedał - wytępić! a w oóle to swiatem rządzi amerykańskie zydostwo..
na mój zarzut, że przecież Jezus też był Żydem - odp: ale ty Kasiu nie kochasz Jezusa (czyt. ze nie chodzę do kościoł - czy kocham, to nie wiem, bo nigdy nie widziaałm i nie wiem, czy istnieje - ale tego już nie mówiłą,. opanowałam się widząc jej czerwoną twarz)
wszystkich wierzacych prawdziwie, stosujacych się nawet do tak trudnego przykazania jak "miłuj bliźnieggo swego..." serdecznie pozdrawiam i mam do nich bardzo duzy szacunek ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.