Facebook Google+ Twitter

Juan Gomez-Jurado "Szpieg Boga". Prawda czy fikcja?

Nikt nie wie, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Pałacu Apostolskiego, zwłaszcza podczas konklawe. Te ważne dni dla Kościoła osnute są tajemnicą i tradycją. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, co może dziać się za murami Watykanu...

Doskonały thriller, pełen akcji i tajemniczości, w którym rzeczywistość miesza się z fikcją – takimi słowami większość recenzentów i krytyków literatury określa książkę Juana Gomeza - Jurado Szpieg Boga. I oczywiście mają rację. Nie jest to książka, obok której można przejść obojętnie.

Okładka książki / Fot. Wyd. Sonia DragaCzas akcji jest bardzo współczesny. Wszystko dzieje się w roku 2005 po śmierci papieża Jana Pawła II. Do Watykanu zaczynają przybywać książęta Kościoła, kardynałowie z najdalszych zakątków świata, aby wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych i wybrać kolejnego następcę na tron św. Piotra. Przygotowania do konklawe zostają jednak przerwane, a powodem tego jest znalezienie zwłok dwóch wysoko postawionych kardynałów, którzy zostali brutalnie zamordowani. W pogoń za zabójcą wyrusza Paola Dicanti - znana psycholog i kryminolog. Przestępca okazuje się jednak bardzo przebiegły i w każdej sytuacji wyprzedza o krok włoską policję. Watykan oczywiście za wszelką cenę chce ukryć przed opinią publiczną śmierć kardynałów i zadbać, aby konklawe odbyło się w terminie bez żadnych komplikacji. Dicanti musi więc prowadzić swoje śledztwo z zachowaniem największych środków ostrożności.

W czasie śledztwa Paola okazuje się osobą bardzo niewygodną dla Watykanu. Im dalej brnie w śledztwo, tym więcej odkrywa mrocznych tajemnic tego państwa-miasta. Dowiaduje się między innymi o istnieniu centrum rehabilitacyjnego dla księży oskarżonych o molestowanie seksualne. W międzyczasie z rąk zabójcy ginie partner Paoli, niebezpieczeństwo grozi także Andrei, hiszpańskiej dziennikarce. Ta młoda osoba czuje się niedoceniana przez kolegów z redakcji, dlatego reportaż z konklawe jest jej jedyną szansą na zdobycie uznania. Nieoczekiwanie i zupełnie przypadkowo Andrea staje się posiadaczką pewnych tajemniczych płyt z filmami. Dzięki nim odkrywa tajemnice trwającego konklawe i zdobywa jednocześnie świetny materiał na pierwszą stronę.

Już sam tytuł książki jest intrygujący, ale wywołać może także mieszane uczucia. Podobnie jest z treścią. Szpieg Boga momentami potrafi wzruszać, ale także wzbudzać obrzydzenie. Autor nie oszczędza dokładnych opisów brutalnego morderstwa czy homoseksualnych zachowań pewnego księdza. Oczywiście w książce jest wiele informacji wyssanych z palca, których nie można brać na poważnie. Choć przyznać trzeba, że w niektórych momentach ciężko jest odróżnić prawdę od fikcji. Każdy rozdział zaskakuje czytelnika, wywołując jeszcze głębsze przemyślenia.

Szpieg Boga to jedna z dwóch wydanych w naszym kraju książek hiszpańskiego autora Juana Gomeza - Jurado. Książkę wydało katowickie wydawnictwo Sonia Draga. Moim zdaniem Szpieg... pod wieloma względami przebija powieści Dana Browna, a jednak wciąż niedoceniony jest przez polskich czytelników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.