Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8362 miejsce

Jubileusz 120-lecia powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

26 marca 1895 r. na łamach warszawskiej „Gazety Polskiej” ukazał się pierwszy odcinek powieści historycznej Henryka Sienkiewicza z czasów Nerona – „Quo vadis”. Publikacja pierwodruku zakończyła się 120 lat temu - w lutym 1896 r.

Ekspozycja poświęcona Quo vadis w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza to dzieło, które przed dwiema dekadami przekroczyło magiczną cezurę stulecia. Przed 120 laty - 29 lutego 1896 r. na łamach "Gazety Polskiej" ukazał się ostatni odcinek powieści zakończonej zdaniem: "Wedle zaś dawnej bramy Kapeńskiej wznosi się dzisiaj maleńka kapliczka z zatartym nieco napisem: Quo vadis, Domine?". W ciągu swego czytelniczego trwania niejednokrotnie utwór udowodnił, że należy do dzieł żywych i inspirujących. Świadczą o tym liczne przeróbki, adaptacje, przekłady, a także świadectwa admiracji, których pełna rejestracja nie jest możliwa. Fenomen powieści polega na tym, że utwór łączy zarówno cechy bestsellera, jak i dzieła filozoficznego.

Powieść z dziejów pierwszych chrześcijan w Rzymie zwycięsko przechodziło przez fale krytyki, osiągając status – jak Pierwodruk Quo vadis w Gazecie Polskiej / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska to określił Julian Krzyżanowski – „najsławniejszej polskiej powieści”. Na ten sukces składa się wiele czynników, które decydują nadal o tym, że dzieło to nadal zdumiewa, porusza, a przede wszystkim pobudza i mobilizuje odwiecznym pytaniem: dokąd idziesz? Zręcznie splecione wątki dały bogaty w szczegóły obraz, który prezentuje uniwersalny splot ludzkich doświadczeń. Misterność tkanki powieściowej prowokuje nadal do nowych odczytań, ważnych dla każdego czytelnika.

„Quo vadis” zwraca ku przeszłości, by w kostiumie antycznym uwydatnić odwieczne konflikty ogólnoludzkie. Rekonstrukcja przełomowego momentu w dziejach starożytnych pozwoliła odbić w literackich obrazach ponadczasowe problemy trawiące duszę człowieka. Okazuje się, że rzymska powieść Sienkiewicza dotyka istoty spraw, jakimi żyli i żyją ludzie wszędzie, w każdym zakątku kuli ziemskiej. Świadectwem tej uniwersalności były, jak wiadomo, liczne przekłady na języki obce, w tym tak egzotyczne, jak chiński czy arabski.

Quo vadis / Fot. okładka książki Quo vadis / Fot. okładka książki Quo vadis / Fot. okładka książki Quo vadis / Fot. okładka książki

Zasadnicza idea powieści: „idea zwycięstwa ducha nad siłą materialną” jest ważna dla ludzkości. W powieści Sienkiewicz zawarł tajemnicę tego zwycięstwa, uwydatnił moc, jaka pozwala człowiekowi pokonywać największe wyzwania. Z mroku i brzasku starożytnego Rzymu syn Podlasia wyłonił niezwykle cenny drogowskaz. Pokazał, że prawdziwa wartość rodzi się w najgłębszym cierpieniu. Oznacza heroizm walki z własnymi słabościami. Symbolicznym znakiem tej prawdy jest wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym na polach Okrzei kopiec ku czci Sienkiewicza. Kamieniem węgielnym pod ten pomnik były słowa biskupa podlaskiego Henryka Przeździeckiego: „nie ma rzeczy niemożliwych”, „niemożliwe przy wytrwałości możliwym się staje, a możliwe przy braku wytrwałości ginie, przepada”. Kopiec w Okrzei miał być znakiem cnót zobrazowanych w micie pierwotnego chrześcijaństwa w „Quo vadis”: oderwania od egoizmu, umiłowania Boga i Ojczyzny.

Quo vadis / Fot. strona tytułowa „Quo vadis” Sienkiewicza skłania, popycha do wielu zacnych czynów i przedsięwzięć, które dowodzą, że starożytność nie jest rzeczywistością ruin, lecz zawsze aktualną lekcją historii i życia.

O tych nieprzebrzmiałych przesłaniach dzieła przypomniała dziś, 26 marca 2016 r. w reportażu „Wieszcz z rybą na piasku” redaktor Czesława Borowik na antenie Radia Lublin w cyklu Kalejdoskop Regionalny. Jubileusz 120-lecia powstania rzymskiej powieści stał się w nim okazją do zebrania współczesnych świadectw jej obecności w krainie lat dziecinnych autora: w miejscu narodzin – w Woli Okrzejskiej oraz chrztu pisarza – w Okrzei. Dźwiękowy zapis wypowiedzi stanowi interesujący materiał, rejestrujący szczególne formy pamięci i refleksji związanych z ideami utworu. Można sądzić, że analogiczne do przedstawionych historie z innych zakątków świata mogłyby wesprzeć obraz jubileuszowego dzieła żywo oddziałującego na czytelników.

Zachęcam do wysłuchania reportażu i obejrzenia galerii zdjęć ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej: 26.03.2016 KALEJDOSKOP REGIONALNY Reportaż Czesławy Borowik 'Wieszcz z rybą na piasku'

Powieść "Quo vadis" wygrała niedawno plebiscyt na lekturę Narodowego Czytania. W kwietniu ta powieść Henryka Sienkiewicza będzie czytana przez Jana Englerta na antenie Radia Dwójki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Odnośnie słuchowiska...

W Dwójce od 5 kwietnia premiera powieści Henryka Sienkiewicza w wykonaniu wybitnego aktora, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego.
50 odcinków powieści polskiego noblisty od 6 kwietnia emitowanych będzie w cyklu „Książka do słuchania" od poniedziałku do piątku między godz. 19 a 19.30.
Rok 2016 ogłoszono Rokiem Henryka Sienkiewicza – w maju minie 170 lat od jego urodzin, a w listopadzie 100 lat od jego śmierci. Od stycznia Dwójka nadaje specjalny cykl „W stronę Sienkiewicza", a teraz przygotowała dla słuchaczy lekturę historii z czasów Nerona. Będzie to także swego rodzaju prolog Narodowego Czytania „Quo vadis", co zaplanowano na wrzesień.

Powieść Sienkiewicza opowiada o początkach chrześcijaństwa i brutalnych prześladowaniach, które dotykają wyznawców nowej wiary. Warto przypomnieć, że doczekała się również dwóch słuchowisk – w 1996 r. w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego, a w 2001 – Janusza Kukuły. Najnowsze nagranie powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do wydarzeń pod Kielcami, to inauguracja Roku Sienkiewicza w czasie wiosennym była zaplanowana już w ubiegłym roku. Nie było specjalnego powodu, aby urządzać fetę 5 kwietnia, gdyż Sienkiewicz urodził się nie 5 kwietnia, tylko 5 maja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, piszący nieoczekiwanie popełniają elementarne błędy - zdumiewające, że dotyczą faktów na różne sposoby utrwalonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wzmiankowana niżej relacja podaje: "W tym roku obchodzimy 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę wydania „Quo vadis”."
MAMY OCZYWIŚCIE 120 LECIE WYDANIA QUO VADIS Henryka Sienkiewicza

Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/powiat-kielecki/a/wicepremier-piotr-glinski-zainaugurowal-rok-sienkiewicza-w-oblegorku,9830979/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uderz w stół a nożyce się odezwa! Minister ruszył swoje urzędowe ciało do oblęgorskiego muzeum pisarza i odczytano przeslania inauguracyjne bo czy coś więcej się i zagraniem Chopina zdarzyło z okazji Roku Pisarza 5 kwietnia br. pod Kielcami? Wystawa okolicznościowa zostanie otwarta tam dopiero 15 kwietnia br. http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/powiat-kielecki/a/wicepremier-piotr-glinski-zainaugurowal-rok-sienkiewicza-w-oblegorku,9830979/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jest tak źle. W samym świecie wirtualnym namnożyło się tekstów, a i w rzeczywistym mamy najrozmaitsze projekty, sesje, inicjatywy, wystawy, wykłady, konkursy, także i wydawnictwa.

Edycji książek Sienkiewicza mamy sporo.. Niedawno kupiłam w supermarkecie nowe wydanie "W pustyni i w puszczy" w serii arcydzieł literatury dla młodzieży.

Jeśli chodzi o "Quo vadis" - pojawiło się nowe wydanie, o jakim mówiła w swej audycji redaktor Czesława Borowik (ogłaszając konkurs) - a na płaszczyźnie międzynarodowej pojawi się niebawem wiele wznowień "Quo vadis" w przekładach na najważniejsze języki obce. Będzie to kluczowa lektura dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu niewątpliwie sienkiewiczowskie wydarzenie teatralne roku - premiera już 3 kwietnia lalkowego spektaklu wg "Krzyżaków" w Gdańsku, będę niepocieszony jeśli Autorka nie zda relacji ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu jedyna relacja medialna ( nie licząc znakomitego cyklu Autorki w W24) z Łukowa https://tuklikam.pl/galeria/1595/inauguracja-roku-henryka-sienkiewicza/43471/ Dla porównania co się dzieje w związku jubileuszem szekspirowskim http://www.polskieradio.pl/9/316/Artykul/1567955,Swiatowy-Rok-Williama-Szekspira
Zastanówmy się spokojnie np. ile to książek o Sienkiewiczu oraz wznowień jego powieści zaplanowano w tym jubileuszowym roku? Będzie jakiekolwiek nowe piękne bogato ilustrowane wydanie "W pustyni i w puszczy"? Już nie wspomnę o Quo vadis. Ostatnie takie były bodaj 20 - 30 lat temu... Niestety jak jest każdy zobaczy i obym się mylił co do ":obchodów" w 2 połowie br.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na razie widzę jedynie bardzo lokalne inicjatywy upamiętniające 100 lecie itd. a w przypadku jednego z muzeów sienkiewiczowskich "zero' inicjatyw. Czy na poznańskich i łukowskich inauguracjach poza szlachetnym prawnukiem pisarza był choć jeden senator uchwalający Rok Sienkiewicza? Albo czytany w skali kraju sprawozdawca, ponadlokalne radio czy telewizja? Pamiętam jak na odsłonięciu pomnika matki pisarza w Okrzei był sam kardynał Glemp. Niestety to wszystko 'bardziej widoczne i podniosłe"nadal przed nami a kwiecień i maj za pasem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@W. Adamik
Czyżby nie znał szanowny komentator żadnej recenzji, szkicu czy rozprawy na temat "Quo vadis"? Odsyłam do bardzo bogatego zbioru tekstów (wśród których znajdą się i moje) w nadziei, że ich lektura bardziej usatysfakcjonuje niż okoliczna notka prasowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.