Facebook Google+ Twitter

Jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich bp. Gerarda Kusza.

Biskup pomocniczy diecezji gliwickiej w najbliższy piątek będzie świętował jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. Lubiany przez młodzież, doceniany przez seniorów. Wszystkim znany z poczucia humoru, ale przede wszystkim z życiowej mądrości

 / Fot. Zbigniew Natorski W najbliższy piątek tj. 29 czerwca, biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Gerard Kusz, będzie świętował jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. W tym dniu o godz. 18 w gliwickiej Katedrze bp Gerard Kusz wraz ze swymi kolegami kursowymi będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii.
Msze celebrować będą także biskupi z metropolii katowickiej.

Bp Gerard Kusz urodził się 23 października 1939 roku w Dziergowicach.Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1957 roku rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie i Opolu. Moment święceń kapłańskich przypadł dokładnie 24 czerwca 1962 roku, udzielał ich biskup opolski Franciszek Jop. Po święceniach obecny sufragan gliwicki posługiwał jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach i parafii katedralnej w Opolu. W 1974 roku bp Franciszek Jop skierował go na studia specjalistyczne z zakresu katechetyki na KUL-u, które ukończył obroną pracy doktorskiej w 1978 roku. Odtąd związał się z Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie jako wykładowca, a także wicerektor.

16 lipca 1985 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w Opolu. Święceń w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny udzielił w opolskiej katedrze ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. W 1992 roku Ojciec Święty skierował bp Gerarda Kusza do pracy w nowoutworzonej diecezji gliwickiej. Artykuł oparty o materiały Promocja diecezjalna - diecezja gliwicka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.