Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12851 miejsce

Jubileusz 65-lecia "Słowaka" w Elblągu

Sześćdziesiąt pięć roczników młodzieży przestąpiło już próg I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu. Większość opuściła jego mury. Próbą zapisu ich historii będzie muzeum szkolne, które z tej okazji w sobotę zainauguruje swoją działalność.

Aula Euzebiusza Słowackiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu podczas jubileuszu 60-lecia / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Jubileusz 65-lecia obchodzony 6 października br. jest powrotem do tradycji jesiennych obchodów święta szkoły. W barwach października zatem powita I Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Elblągu swoich absolwentów na zorganizowanym z okazji jubileuszu zjeździe. Niezwykłym, uświetniającym ten moment wydarzeniem będzie otwarcie Muzeum I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, zorganizowanego na wyremontowanym nad salą gimnastyczną strychu zabytkowego budynku szkolnego, liczącego przeszło sto lat.

Czas jubileuszowy skłania do powrotu pamięcią do momentu początków, które w tym wypadku przypadały na trudne lata powojenne, kiedy w wyzwolonym Elblągu zaczęto organizować oświatę. W budynku przy ulicy Pocztowej uruchomiono we wrześniu 1945 r. pierwszą w Elblągu szkołę, w której po dwóch latach - we wrześniu 1947 r. naukę rozpoczęła pierwsza klasa licealna. Dzieje elbląskiego I Liceum datuje się od tego momentu. Obfitują one w wiele zdarzeń, przedsięwzięć, inicjatyw, tak naukowych, jak i artystycznych, społecznych, które domagały się godnego miejsca pamięci.

Muzeum w okresie przygotowań / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Otwarcie Muzeum w jubileuszowym dniu to ważny moment w historii szkoły z tradycją. Zwłaszcza, że poprzednia, istniejąca w latach 80. Sala Tradycji, mieszcząca się w pomieszczeniu piwnicznym, nie mogła pełnić swej funkcji z powodów technicznych. Dzięki reaktywacji eksponowania pamiątek z historii szkoły, nabierze aktualnego wydźwięku hasło wypisane nad Występ szkolnego kabaretu "Przydafka" z 1974 r. / Fot. Archiwum szkolne sceną auli podczas dawnych występów sławnego szkolnego kabaretu "Przydafka", zespołu, który uzyskał II miejsce w 1974 r. na przeglądzie ogólnopolskim w Krakowie, że warto zabiegać o to, by była "wciąż żywa karta historii".

Pamiątki I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska W nowej sali znajdą swoje miejsce liczne, gromadzone przez lata dokumenty. Stanowią one źródło wiedzy o poprzednich pokoleniach uczniów prestiżowego ogólniaka. Wśród wielu historycznych zdjęć, kronik, prac uczniowskich, medali, dyplomów napotkać można niespodziewane ślady szkolnej aktywności znanych osób. Niewątpliwie zaliczyć do nich trzeba odnaleziony, a poprzednio eksponowany przed dwudziestu laty w dawnej Sali Tradycji, dyplom dla Grzegorza Nowaczyka (obecnie prezydenta miasta Elbląga) za zajęcie I miejsca w finale miejskim X Olimpiady Wiedzy Społeczno-Politycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pani Adrianno, Pan Przybylski usunął konto w serwisie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś odkryłam, że z serwisu zniknęło konto, a także artykuły pana Andrzeja Przybylskiego. Wyszukiwarka je znajduje, lecz przy próbie ich otwarcia jest już pustka. Rozumiem, że tym samym zniknęły też komentarze. Szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odkrywam niespodziewanie fakt zaginięcia komentarzy, na które odpowiadałam. Nie wiem, z jakiego powodu zginęły, bo nawet nie pozostały żadne ślady - np. wiadomość o przyczynie usunięcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

NK pozwoliła się odnaleźć wielu ludziom ze szkolnej ławy i teraz zdecydowanie konkuruje ze zjazdami absolwentów. Zjazdy stały się mniej liczne niż niegdyś. Przybywają na ogół absolwenci, którzy chcą spojrzeć, jak się budynek zmienił przez lata. Ze znajomymi mają stały kontakt dzięki sieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, budynek pozostał, pełni podobną funkcję użyteczności publicznej, ale to nie jest ten sam "Feniks"... bodaj jedyny sklep w mieście, dokąd niegdyś udawali się wszyscy mieszkańcy... "Biedronek" jest kilka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, dziękuję za Pańskie wspomnienia. Miło mi je przeczytać także dlatego, że podziela je mój ojciec, który również uczęszczał do tej szkoły właśnie podstawowej w tym samym co Pan okresie. Potem szkoła podstawowa zakończyła swoją działalność w budynku na Pocztowej, ale dziś od ładnych paru lat mieści się w budynku obok liceum także gimnazjum. Poniekąd powtórka historii... Topografia przez Pana zarysowana pozostała niezmienna, ale przez lata przybyło sporo budynków w sąsiedztwie szkoły. Tak jak to Pan ujął - jak Feniks z popiołów... chociaż z z kolei właśnie sklep "Feniks", znajdujący się nieopodal, zniknął z Elbląga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.