Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 65-lecia "Słowaka" w Elblągu

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Aula Euzebiusza Słowackiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu podczas jubileuszu 60-lecia
Aula Euzebiusza Słowackiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu podczas jubileuszu 60-lecia Adrianna Adamek-Świechowska
Sześćdziesiąt pięć roczników młodzieży przestąpiło już próg I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu. Większość opuściła jego mury. Próbą zapisu ich historii będzie muzeum szkolne, które z tej okazji w sobotę zainauguruje swoją działalność.

Jubileusz 65-lecia obchodzony 6 października br. jest powrotem do tradycji jesiennych obchodów święta szkoły. W barwach października zatem powita I Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Elblągu swoich absolwentów na zorganizowanym z okazji jubileuszu zjeździe. Niezwykłym, uświetniającym ten moment wydarzeniem będzie otwarcie Muzeum I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, zorganizowanego na wyremontowanym nad salą gimnastyczną strychu zabytkowego budynku szkolnego, liczącego przeszło sto lat.

Czas jubileuszowy skłania do powrotu pamięcią do momentu początków, które w tym wypadku przypadały na trudne lata powojenne, kiedy w wyzwolonym Elblągu zaczęto organizować oświatę. W budynku przy ulicy Pocztowej uruchomiono we wrześniu 1945 r. pierwszą w Elblągu szkołę, w której po dwóch latach - we wrześniu 1947 r. naukę rozpoczęła pierwsza klasa licealna. Dzieje elbląskiego I Liceum datuje się od tego momentu. Obfitują one w wiele zdarzeń, przedsięwzięć, inicjatyw, tak naukowych, jak i artystycznych, społecznych, które domagały się godnego miejsca pamięci.

Otwarcie Muzeum w jubileuszowym dniu to ważny moment w historii szkoły z tradycją. Zwłaszcza, że poprzednia, istniejąca w latach 80. Sala Tradycji, mieszcząca się w pomieszczeniu piwnicznym, nie mogła pełnić swej funkcji z powodów technicznych. Dzięki reaktywacji eksponowania pamiątek z historii szkoły, nabierze aktualnego wydźwięku hasło wypisane nad sceną auli podczas dawnych występów sławnego szkolnego kabaretu "Przydafka", zespołu, który uzyskał II miejsce w 1974 r. na przeglądzie ogólnopolskim w Krakowie, że warto zabiegać o to, by była "wciąż żywa karta historii".

W nowej sali znajdą swoje miejsce liczne, gromadzone przez lata dokumenty. Stanowią one źródło wiedzy o poprzednich pokoleniach uczniów prestiżowego ogólniaka. Wśród wielu historycznych zdjęć, kronik, prac uczniowskich, medali, dyplomów napotkać można niespodziewane ślady szkolnej aktywności znanych osób. Niewątpliwie zaliczyć do nich trzeba odnaleziony, a poprzednio eksponowany przed dwudziestu laty w dawnej Sali Tradycji, dyplom dla Grzegorza Nowaczyka (obecnie prezydenta miasta Elbląga) za zajęcie I miejsca w finale miejskim X Olimpiady Wiedzy Społeczno-Politycznej.
Do cennych materiałów, ilustrujących dawne karty życia szkoły należą przesłane przez niektórych absolwentów osobiste pamiątki z czasów szkolnych oraz plony ich późniejszej pracy. Kształtują zatem dawne oblicze liceum stare, zachowane w archiwach domowych zeszyty, klasówki, a o późniejszych dokonaniach zaświadczają podarowane szkolnej bibliotece publikacje i książki. Wzruszenie budzą przesłane po latach wspomnienia, świadczące o tym, że dawni absolwenci zachowali w pamięci barwny obraz swojej szkoły.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto