Facebook Google+ Twitter

Jubileusz galerii Art-Centrum w Gdańsku

W dniu 25. maja 2013 roku minął rok od czasu otwarcia w gdańskiej kamieniczce przy ul. Śpichrzowej 22 galerii Art-Centrum . Galerie o podobnym profilu z powodzeniem funkcjonują w Moskwie, Paryżu, Luksemburgu i Kalifornii. A jak u nas?

Od lewej: N. Bayeva, Natalia Grigorieva, Henryk Szarbiewski. / Fot. Stefania Najsarek.6.czerwca 2010 roku serce rosyjskiej malarki Natalii Grigorievej z sympatią otworzyło się na mieszkańców Trójmiasta. A sprawiło to bardzo życzliwe przyjęcie jej prac wystawionych w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku. Podczas kilka dni trwającej wystawy artystce nie szczędzono słów uznania, obdarowywano bukietami kwiatów i upominkami.
Po powrocie do Moskwy narodziła się myśl utworzenia w Gdańsku stałej ekspozycji prezentującej jej twórczość, poszerzonej o działalność edukacyjną w placówce.

Przy wsparciu mecenasów sztuki z Rosji, w dniu 25. maja 2012 roku w starogdańskiej kamieniczce przy ul. Śpichrzowej 22Pionowo prace Jeleny Polenovej, po prawej batik Jeleny Kałasznikowej. Z prawej lalki Natalii Bajevej. / Fot. Stefania Najsarek. artystka otworzyła galerię Art-Centrum. Galerie jej o podobnym profilu z powodzeniem funkcjonują w Moskwie, Paryżu, Luksemburgu i Kalifornii.

Zgodnie z założeniem, Art-Centrum w Gdańsku czynne jest cały tydzień z wyjątkiem środy i niedzieli, a niemal w każdym miesiącu organizowane są tu specjalne wieczory prezentujące twórczość artystów rosyjskich, a także polskich. Prace Natalii Grigorievej cieszą się zainteresowaniem miłośników sztuki, są chętnie nabywane, a ekspozycja systematycznie jest uzupełniana nowymi obrazami malarki.
Aleksander Veretennikov i Klavdia Tarabrina. / Fot. Stefania Najsarek.W Art-Centrum goszczą również inni twórcy. Prezentował tu swoje cudeńka z kamienia Bogdan Januszewski z Pierwoszyna, laleczki i rękodzieło artystyczne Natalia Bayeva kustosz Muzeum Polenovo, także można spotkać tu ceramikę i wyroby z drewna.

Podczas wieczorów poetycko – muzycznych publiczność miała już przyjemność wysłuchania m.in. wierszy W. Szymborskiej w języku polskim i rosyjskim, ballad B.Okudżawy i W.Wysockiego oraz fragmentów dzieł słynnych kompozytorów muzyki klasycznej.Wśród wykonawców byli znani w świecie muzycy - skrzypaczka Olga Kisieljeva i gitarzysta Igor Gelman.

Zainicjowany przez Natalię Grigorievą niezwykle interesujący cykl wykładów o Muzeum Polenovo - jednym z najcenniejszych w Rosji miejsc przechowujących zbiory wybitnego artysty kolekcjonera i malarza Vasilija Polenova, zasługuje na Publiczność podczas koncertu. / Fot. Stefania Najsarek.szczególną uwagę. Na jego inaugurację przybyła dyrektor tego Muzeum Nadieżda Gramolina z Polenovych.
Opowiedziała historię starej, zasłużonej dla kraju rodziny Polenovych oraz początki i teraźniejszość stworzonego przez jej członków Muzeum. Wykład ilustrowany slajdami oraz kilkudziesięcioma wypożyczonymi stamtąd oryginałami prac artysty przeniósł słuchaczy w klimat cennego obiektu i otaczającej go przyrody.

Kwartet muzyków z Akademii Muzycznej w Gdańsku. / Fot. Stefania Najsarek.W grudniowej i styczniowej wędrówce po Muzeum Polenovo prezentowane były prace artysty z jego pobytu w Ziemi Świętej pt. „Historia życia Chrystusa”.
W marcu, z okazji bliskich Świąt Wielkanocnych Grigorieva do Art-Centrum zaprosiła rodziny z dziećmi, by wspólnie malować pisanki.

W maju br. artystka wprowadziła nas w „Bajkowy Świat Jeleny Polenovej”. Utalentowana siostra Vasilija Polenova specjalizowała się w ilustrowaniu bajeczek dla dzieci. Stworzyła wiele uroczych opracowań książeczek, często do własnychmmm / Fot. Stefania Najsarek. tekstów.
9 maja 2013 roku, ściany galerii Art-Centrum w Gdańsku, stały się bajecznie kolorowe, dosłownie.
Ubarwiły je prace Jeleny Polenovej, batiki Jeleny Kałasznikovej i jej córki Poliny, Mariny Bahratovej oraz piękne obrazy Natalii Grigorievej.

Ilustracje JelenyPolenovej do bajek. / Fot. Stafania Najsarek.Jubileusz rocznej działalności galerii uświetniło dwoje młodych moskiewskich muzyków, Klavdia Tarabrina – akordeon i Aleksander Veretennikov – harmonika. Solo i w duecie wykonywali trudne kompozycje klasyków muzyki poważnej. Artyści popisali się niezwykłą precyzją wykonania i biegłością opanowania klawiatury. Zafascynowana publiczność nagrodziła ich gorącymi brawami.

W następnym koncercie 11. maja br., oprócz Tarabriny i Veretennikova, wystąpił polski kwartet studentów Akademii Malowanie pisanek. / Fot. Stefania Najsarek.Muzycznej z Gdańska wykonujący utwory muzyczne na instrumentach dętych.

Każdy z majowych wieczorów kończył się pogawędkami z artystami i tradycyjnym już poczęstunkiem.
Informacją o możliwości nabycia prezentowanych w galerii prac twórców współczesnych oraz albumów z malarstwem N. Grigorievej, dyrektor galerii Henryk Szarbiewski pożegnał słuchaczy.

Wchodzącej w drugi rok istnienia galerii Art-Centrum oraz jej właścicielce Natalii Grigorievej życzmy pomyślnego rozwoju i sukcesów w realizacji ambitnego programu.
Ceramika Jeleny Polenovej. / Fot. Stefania Najsarek.Koszyczek Natalii Bayevej. / Fot. Stefania Najsarek.Praca Jeleny Polenovej. / Fot. Stefania Najsarek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.