Facebook Google+ Twitter

Jubileusz Galerii Fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim

W piątkowy wieczór, 25 marca 2011 roku, sala ekspozycyjna Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przy Alei 3 Maja 6 dosłownie pękała w szwach. Odbywał się tu bowiem wernisaż VII Dorocznej Wystawy Foto klubu Galeria MCK połączony z obchodami 15 - lecia tej galerii.

Fragment ekspozycji. / Fot. Krzysztof KrzakDyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, Elżbieta Baran, przypomniała historię Galerii Fotografii, która już przynajmniej od kilku lat jest licząca się placówką wystawienniczą w Polsce. Ma swoją stałą, stale powiększającą się wierną publiczność, która gromadnie przybywa na kolejne wystawy, począwszy od tej pierwszej, która odbyła się 30 marca 1996 roku i prezentowała prace członków Foto klubu Browar. Wśród nich był też Andrzej Łada, który stworzył obecną galerię Fotografii MCK. - Galeria przy ulicy Siennieńskiej mieściła się w holu na zapleczu sali teatralnej MCK, była niezwykle maleńka - wspominała podczas wernisażu dyrektor Elżbieta Baran.

- Jednak odbywały się w niej wielkie wystawy, tam prezentował swoje prace Edward Hartwig, Adam Bujak czy Paweł Pierściński. A potem, w 2001 roku oddawaliśmy tę galerię przy Alei 3 Maja. Tworzyliśmy ją własnymi siłami w dość dramatycznych okolicznościach, bowiem w Ostrowcu była wówczas powódź. Pierwszy wernisaż w nowej siedzibie miała miejsce w znamiennym dniu, 11 września, gdy w USA nastąpił atak terrorystyczny na World Trade Center. Prezentowano wówczas efekty międzynarodowego pleneru fotograficznego "Ostrowiec w 24 godziny".

W ciągu minionych 15 lat w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury odbyło się 148 wystaw. Głównym animatorem poczynań placówki jest niezmiennie od samego początku Andrzej Łada, artysta fotografik, który sprawił, że galeria jest dziś niezwykle ceniona przez fotografów, którzy chcą tu wystawiać, bo panuje tu świetna atmosfera, sprzyjająca propagowaniu sztuki fotograficznej i są ludzie, którzy chcą te prace oglądać. Ale Ładzie udało się jeszcze co innego; powołał on przy galerii foto klub, zrzeszający pasjonatów tej niełatwej przecież sztuki, którym stworzył warunki do rozwoju talentu i umiejętności. Jest ich coraz więcej, spotykają się od siedmiu lat w każdą środę.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.