Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4815 miejsce

Jubileusz Jadwigi Barańskiej

Aktorka Jadwiga Barańska, znana powszechnie jako Barbara z Ostrzeńskich - Niechcicowa, główna bohaterka filmu i serialu "Noce i dnie", obchodzi jubileusz 55 - lecia pracy artystycznej.

Jadwiga Barańska obchodzi jubileusz 55 - lecia pracy artystycznej. / Fot. Sławek/WikipediaDoskonałą okazją do świętowania jest przyjazd aktorki na tegoroczny Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie Jerzy Antczak, reżyser niezapomnianych "Nocy i dni", a prywatnie mąż Jadwigi Barańskiej, otrzymał Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Z tym reżyserem związane są też największe sukcesy artystyczne filmowej Hrabiny Cosel.

A wszystko zaczęło się w Łodzi, gdzie Jadwiga Barańska się urodziła 21 października 1935 roku, a w 1958 ukończyła studia aktorskie w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jeszcze podczas studiów pojawiała się w przedstawieniach łódzkiego Teatru Powszechnego (m.in. w "Dwóch teatrach" Szaniawskiego, "Sprytnej wdówce" Goldoniego Carla czy "Mieszczanach" Gorkiego). Wystąpiła też jako "pani jedząca ciastko w "Arkadii" w filmie "Żołnierz królowej Madagaskaru" w reżyserii Jerzego Zarzyckiego. Od sezonu 1958/59 występowała na deskach Teatru Klasycznego (późniejszego: Rozmaitości) w Warszawie. Zagrała tu m.in. Hesię w "Moralności pani Dulskiej", Marcellę w "Dziewczętach z fotografii" i ... Piotrusia w "Samotnym białym żaglu". W 1966 roku Jadwiga Barańska została zaangażowana do stołecznego Teatru Polskiego. Grała tu w sztukach reżyserowanych przez Augusta Kowalczyka, Krystynę Meissner i Miachała Pawlickiego. Ostatnią jej premierą na tej scenie była rola Żony w "Lękach porannych" Grochowiaka w 1972 roku.

Jadwiga Barańska była też gwiazdą Teatru Telewizji. Zadebiutowała w nim w 1961 roku, w sztuce "Przechadzka między dobrem a złem" Michała Choromańskiego w reżyserii Jerzego Antczaka. On też powierzył jej role w "Wilkach w nocy", "Szklanej menażerii", "Głosie", "Trzech siostrach", "Epilogu norymberskim" i kilku innych. Barańska współpracowała również z Janem Kulczyńskim, Jerzym Gruzą, Tadeuszem Mincem, Gustawem Holoubkiem, Anną Minkiewicz.

W 1968 roku Jadwiga Barańska zagrała swoją pierwszą wielką rolę filmową. Była nią Anna Konstanze Cosel w filmie i serialu "Hrabina Cosel" zrealizowanym na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego przez - jakże by inaczej - Jerzego Antczaka. Aktorce partnerowali m.i. Mariusz Dmochowski, Stanisław Jasiukiewicz i Daniel Olbrychski. Za tę rolę Barańska otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Phnom Penh. Jednak największą kreację stworzyła aktorka we wspomnianej już epopei filmowej i serialowej "Noce i dnie" reżyserowanej przez Jerzego Antczaka, gdzie wcieliła się w postać Barbary Niechcic, żony Bogumiła (w tej roli wystąpił Jerzy Bińczycki). Film wszedł na ekrany w 1975 roku i okazał się sukcesem tak artystycznym, jak i frekwencyjnym (do tej pory obejrzało go ponad 12 milionów widzów). Był nominowany do Oscara w kategorii film obcojęzyczny, a Barańska za swoją grę otrzymała nagrody na festiwalach w Łagowie, Gdańsku i Berlinie. W następnym roku Jerzy Hoffman zaangażował aktorkę do roli hrabiny Idalii Elzonowskiej w ekranizacji "Trędowatej".

W 1978 roku Jadwiga Barańska z mężem Jerzym Antczakiem i synem Mikołajem (rocznik 1964) wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkają do dziś. Od czasu do czasu pojawiają się w Polsce. W latach 90. stworzyli tu przedstawienia dla Teatru Telewizji: "Ścieżki chwały" i "Cezar i Pompejusz" według adaptacji i przy współpracy reżyserskiej Jadwigi Barańskiej. Na podstawie scenariusza napisanego przez aktorkę Antczak zrealizował też film fabularno - telewizyjny "Dama kameliowa" z Anną Radwan w roli tytułowej. Ostatnim, jak do tej pory, wspólnym przedsięwzięciem Barańskiej i Antczaka był film "Chopin - pragnienie miłości" (premiera w 2002 roku), gdzie aktorka wcieliła się też (poza współautorstwem scenariusza i współpracą reżyserską) w rolę Tekli Justyny Chopin, matki kompozytora granego przez Piotra Adamczyka.

W najbliższą sobotę, 21 września 2013 r. TVP Seriale o godzinie 16.55 nada reportaż "Moje sekrety. Jadwiga Barańska", w którym aktorka opowiadać będzie o swojej trwającej już 55 lat karierze zawodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Krzak - odpowiem pytaniem: czy subiektywna ocena urody aktorki jest zadaniem recenzenta? Są kryteria oceny filmu (dzieła), ale urody?????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny jubileusz . Każda rola którą grała zagrana była fenomenalnie . Rola Barbary Niechcic i wołanie ...Boguuumił utkwił mi głęboko w pamięci .Hrabina polskiego aktorstwa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, a podobno recenzenci po premierze pytali, jak taka brzydka aktorka może grać tytułową rolę hrabiny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, z ust mi pani to wyjęła...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A także sugestywna i prawdziwa Barbara Niechcic! Artystka wielowymiarowa!
Dziękuję, Krzysztofie, za materiał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna, cudowna hrabina Cosel!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.