Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3011 miejsce

Jubileusz Jadwigi Barańskiej

Aktorka Jadwiga Barańska, znana powszechnie jako Barbara z Ostrzeńskich - Niechcicowa, główna bohaterka filmu i serialu "Noce i dnie", obchodzi jubileusz 55 - lecia pracy artystycznej.

Jadwiga Barańska obchodzi jubileusz 55 - lecia pracy artystycznej. / Fot. Sławek/WikipediaDoskonałą okazją do świętowania jest przyjazd aktorki na tegoroczny Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie Jerzy Antczak, reżyser niezapomnianych "Nocy i dni", a prywatnie mąż Jadwigi Barańskiej, otrzymał Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Z tym reżyserem związane są też największe sukcesy artystyczne filmowej Hrabiny Cosel.

A wszystko zaczęło się w Łodzi, gdzie Jadwiga Barańska się urodziła 21 października 1935 roku, a w 1958 ukończyła studia aktorskie w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jeszcze podczas studiów pojawiała się w przedstawieniach łódzkiego Teatru Powszechnego (m.in. w "Dwóch teatrach" Szaniawskiego, "Sprytnej wdówce" Goldoniego Carla czy "Mieszczanach" Gorkiego). Wystąpiła też jako "pani jedząca ciastko w "Arkadii" w filmie "Żołnierz królowej Madagaskaru" w reżyserii Jerzego Zarzyckiego. Od sezonu 1958/59 występowała na deskach Teatru Klasycznego (późniejszego: Rozmaitości) w Warszawie. Zagrała tu m.in. Hesię w "Moralności pani Dulskiej", Marcellę w "Dziewczętach z fotografii" i ... Piotrusia w "Samotnym białym żaglu". W 1966 roku Jadwiga Barańska została zaangażowana do stołecznego Teatru Polskiego. Grała tu w sztukach reżyserowanych przez Augusta Kowalczyka, Krystynę Meissner i Miachała Pawlickiego. Ostatnią jej premierą na tej scenie była rola Żony w "Lękach porannych" Grochowiaka w 1972 roku.

Jadwiga Barańska była też gwiazdą Teatru Telewizji. Zadebiutowała w nim w 1961 roku, w sztuce "Przechadzka między dobrem a złem" Michała Choromańskiego w reżyserii Jerzego Antczaka. On też powierzył jej role w "Wilkach w nocy", "Szklanej menażerii", "Głosie", "Trzech siostrach", "Epilogu norymberskim" i kilku innych. Barańska współpracowała również z Janem Kulczyńskim, Jerzym Gruzą, Tadeuszem Mincem, Gustawem Holoubkiem, Anną Minkiewicz.

W 1968 roku Jadwiga Barańska zagrała swoją pierwszą wielką rolę filmową. Była nią Anna Konstanze Cosel w filmie i serialu "Hrabina Cosel" zrealizowanym na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego przez - jakże by inaczej - Jerzego Antczaka. Aktorce partnerowali m.i. Mariusz Dmochowski, Stanisław Jasiukiewicz i Daniel Olbrychski. Za tę rolę Barańska otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Phnom Penh. Jednak największą kreację stworzyła aktorka we wspomnianej już epopei filmowej i serialowej "Noce i dnie" reżyserowanej przez Jerzego Antczaka, gdzie wcieliła się w postać Barbary Niechcic, żony Bogumiła (w tej roli wystąpił Jerzy Bińczycki). Film wszedł na ekrany w 1975 roku i okazał się sukcesem tak artystycznym, jak i frekwencyjnym (do tej pory obejrzało go ponad 12 milionów widzów). Był nominowany do Oscara w kategorii film obcojęzyczny, a Barańska za swoją grę otrzymała nagrody na festiwalach w Łagowie, Gdańsku i Berlinie. W następnym roku Jerzy Hoffman zaangażował aktorkę do roli hrabiny Idalii Elzonowskiej w ekranizacji "Trędowatej".

W 1978 roku Jadwiga Barańska z mężem Jerzym Antczakiem i synem Mikołajem (rocznik 1964) wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkają do dziś. Od czasu do czasu pojawiają się w Polsce. W latach 90. stworzyli tu przedstawienia dla Teatru Telewizji: "Ścieżki chwały" i "Cezar i Pompejusz" według adaptacji i przy współpracy reżyserskiej Jadwigi Barańskiej. Na podstawie scenariusza napisanego przez aktorkę Antczak zrealizował też film fabularno - telewizyjny "Dama kameliowa" z Anną Radwan w roli tytułowej. Ostatnim, jak do tej pory, wspólnym przedsięwzięciem Barańskiej i Antczaka był film "Chopin - pragnienie miłości" (premiera w 2002 roku), gdzie aktorka wcieliła się też (poza współautorstwem scenariusza i współpracą reżyserską) w rolę Tekli Justyny Chopin, matki kompozytora granego przez Piotra Adamczyka.

W najbliższą sobotę, 21 września 2013 r. TVP Seriale o godzinie 16.55 nada reportaż "Moje sekrety. Jadwiga Barańska", w którym aktorka opowiadać będzie o swojej trwającej już 55 lat karierze zawodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Krzak - odpowiem pytaniem: czy subiektywna ocena urody aktorki jest zadaniem recenzenta? Są kryteria oceny filmu (dzieła), ale urody?????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny jubileusz . Każda rola którą grała zagrana była fenomenalnie . Rola Barbary Niechcic i wołanie ...Boguuumił utkwił mi głęboko w pamięci .Hrabina polskiego aktorstwa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, a podobno recenzenci po premierze pytali, jak taka brzydka aktorka może grać tytułową rolę hrabiny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, z ust mi pani to wyjęła...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A także sugestywna i prawdziwa Barbara Niechcic! Artystka wielowymiarowa!
Dziękuję, Krzysztofie, za materiał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna, cudowna hrabina Cosel!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.